Belediye Başkanı Sarı: 'Dava açacağız!'

Karasu Belediye Meclisi’nin olağanüstü toplantısında konuşan Belediye Başkanı İshak Sarı, geçmiş yönetim tarafından İller Bankası’ndan alınan 46 milyon liralık kredinin kullanımında bazı prosedürlerin tamamlanmadığını belirterek borcun iptali için dava açmaya hazırlandıklarını söyledi.

Belediye Başkanı Sarı: 'Dava açacağız!'
banner238

Söz konusu kredi borcunun faiziyle birlikte Karasu Belediyesi’ne her ay Hazine’den aktarılan hak edişlerden kesildiğini belirten Başkan Sarı, “Temel hizmetleri yürütmede ve maaş ödemelerinde büyük sıkıntı yaşıyoruz. Covid-19 salgını dolayısıyla diğer gelirlerimiz de neredeyse sıfırlandı” dedi.

‘HER YOLU DENİYORUZ’

Karasu Belediyesi’nin İller Bankası’ndan kullandığı o malûm kredi borcunun silinmesi için önce arabuluculuk yoluna gittiklerini anlatan Başkan Sarı yaşanan gelişmeler konusunda şunları söyledi: “Daha önce Meclis’te sözünü etmiştik. Bir devlet bankasından düşük faizle ve uzun vadeli kredi alıp İller Bankası borcunu kapatma formülü üzerinde durduk. İki bankaya müracaat etmiştik; bunlar karşılık bulmadı. Bunun üzerine bir arabuluculuk müessesesi formülünü denedik. Kredinin vadesinin uzatılması veya tamamen borcun ortadan kaldırılmasını istedik. Çünkü temel hizmetleri yapamaz durumdayız. O da olumsuz neticelendi. Şimdi bize kalan bir dava yolu var. Onu da deneyeceğiz. Talebimiz açık. 46 milyonluk kredi geri ödemelerinin durdurulması ve bu güne kadar İller Bankası tarafından aylık hak edişlerinden kesilen paraların iadesini isteyeceğiz. Henüz bu yola başvurmadık ama düşünüyoruz. Bu konuda da haklı olduğumuza inanıyoruz. Çünkü kredi kullanılırken bazı yasal prosedürler tamamlanmamış. Gerekli denetim yapılmamış. Belgeleri var. Bunun dışında başka çözüm yolu da şu anda görünmüyor.”

5 MİLYON BORÇLANMA YETKİSİ

Olağanüstü toplantının gündem maddeleri arasında yer alan İller Bankası’ndan 5 milyon liralık kredi kullanımı için yetki talebi konusunda da meclisi bilgilendiren Belediye Başkanı İshak Sarı, “Bu teklif bizden değil İller Bankası’ndan geldi” diye konuştu. Sarı şunları anlattı: “Türkiye’deki tüm belediyeler covid-19 salgını dolayısıyla gelir kaybına uğradı. Sıkıntılarımızı zaman zaman yukarıya iletip çözüm bulunmasını istedik. İller Bankası’na bu yönde talimat verilmiş olmalı ki bizlere nakit kredi talebimizin olup olmadığını sordular. Borçlanma maddesini bunun için gündeme aldık.”

Başkan Sarı bu kredinin mutlaka kullanılacağı gibi bir durumun söz konusu olmadığını ve tedbir amacıyla böyle bir karara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Borçlanma için Belediye Başkanı’na yetki verilmesi maddesi Ak Parti ve MHP’li üyelerin oylarıyla kabul edildi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2020, 10:27

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
YORUMLAR
M çatalbaş
M çatalbaş - 7 ay Önce

46 milyon krediyide iller bankası sunmuştu

SIRADAKİ HABER