Belediye herkesi terbiye etmeye soyunmuş!

ESKİDEN BAŞKANLA GÖRÜŞÜP DERDİNİ ANLATMAK VEYA BİR HATIR ÇAYINI İÇİP SOHBET ETMEK İSTEYENLERİN SIRA BEKLEDİĞİ ÖZEL KALEM ODASI BOŞ, DEMEK Kİ HALK HİZAYA GETİRİLMİŞ!

Belediye herkesi terbiye etmeye soyunmuş!

   İki yıldır sergilenen tutum buna işaret ediyor.

   Terbiye denilince aklıma Osman Hamdi Bey’in ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’ isimli başyapıtı geliyor.

   Üstadın bu tabloyu bir Fransız dergisindeki gravürden esinlenerek yaptığı söylenir.

   Karasu Belediyesini yönetenler Osman Hamdi’den etkilenmiş olabilirler mi?

   Sanıyorum bizimkiler oradaki yaşlı adamın elinde tuttuğu neyi cop, halkı da kaplumbağalara benzettiler!  

   İlk icraat personeli terbiyeyle başladı. Birim müdürleri koltuklarından edildi. Başka kurumlara gönderilmek istenen bir müdür emekliliğini istedi. Bazılarının yerine imza yetkisi bulunmayan sözleşmeli kişilerin atandığı iddiaları var.

   İkinci girişim muhalefet meclis üyelerineydi. Meclisteki eleştirel konuşmalar nezaket kurallarını hiçe sayan bir üslupla kesildi. Sonraki toplantılarda muhalefet sus pus. Ara sıra yapılan konuşmalar ‘Acaba bunlar iktidara mı transfer oldu’ kuşkusuna yol açıyor.

   Anlayacağınız o cenah da tamam!

   Belediyede koridorlarında cin top oynuyor. Servislerdeki personelin yüzünden düşen bin parça! Sanırsın ki tebessüm yasak!

   Eskiden başkanla görüşüp derdini anlatmak veya bir hatır çayını içmek isteyenlerin sıra beklediği özel kalem odası boş… Demek halk da hizaya getirilmiş!

   Bir meclis üyesinin, “İçeriye baktım, başkan odasında yalnızdı. Göz göze geldik. Ne o çağırdı, ne de görevliler izin verdi girmeme...” dediği anlatılıyor.

   Bence başkan odasının katına çıkabildiğine şükretmeli!

   Ana caddeler asfaltlanıp şeritleri çizildikten sonra yeni bir uygulama başlatıldı. Zabıta araçları trafik denetimi için devriye geziyor. Hoparlörlerinden yükselen tehdit soslu anonslar gerçekten rahatsız edici.

  Zorunluluktan park etmiş araçların fotoğrafları çekilip adreslerine ceza makbuzu gönderiliyor. Adam başı 392 lira…

   İş ticarete döndü anlayacağınız!

   Yılların birikimi olan otopark sorununu “aracını kaldır” anonsları ile çözebileceğine inanan anlayışa sadece gülünür.  Belediye önce 1984’ten beri yapılan imar değişiklikleri ile konut alanına çevrilen otoparkların dökümünü bir çıkarsın bakalım. Neler çıkar ortaya neler!

   Tatillerde esnafın aracını bıraktığı İnönü İlkokulu bahçesi, okul müdürünün keyfi bir kararıyla kapatıldığında seyreden belediye, hangi park sorununu çözecek söyler misiniz?

   Kocaali Belediyesi ilçe merkezinde boş arsa kiralayıp ücretsiz otopark yapıyor, haberiniz var mı?  Biri Kocaali Emniyeti’nin tam karşısında…

   Terbiye listesinde basın da var.

   Yeni kadro 31 Mart 2019’dan sonra (yandaşlar hariç) kurumu basına kapattı. İki yılda sadece bir kez basın toplantısı düzenledi Sayın Başkan… Onu da sorusuz-yanıtsız ve muhabirlerin ellerine bir metin tutuşturarak geçiştirdi.

   Basına deniliyor ki, “Bizim gönderdiğimiz haberlerle idare edin!” Ne var o haber denilen metinlerde? Başkan Bey’e övgüler! Bırakın da vatandaş övsün sizi!

   Belediye bununla yetinmedi, kendi gazetesini çıkarıyor. İlk sayısında yanlış hatırlamıyorsam 130’a yakın başkan fotosu, iyi mi?

   Esnaftan reklam alınıyor. İlçe basınının tek gelir kaynağı reklamlar. Bulvardaki belediyeye ait panoları da ekleyin, alın size belediye-basın rekabeti.

   Basındaki küçük bir eleştiriye tahammül sıfır; gece yarısı mesaisiyle yanıt yetiştiriliyor. Diyorlar ki, “Güzel hizmetler yapıyoruz, görmezden geliyorsunuz?”

   Biz de şunu soruyoruz:

   “Cebinizden mi yapıyorsunuz? O koltuklara hizmet için talip olmadınız mı?

   Ardından gelsin tehditler…

   Belediye açıklamasına gelen yorumlardan bir örnek:

   “…Hizmetleri görmeyen gerçekten kör, şerefsiz ve alçaktır…”

   “Önceki dönemde belediye soyulurken sustunuz!”

   “…Uyuma Karasu halkı, başkanlarına sahip çık. Bunları kimseye yedirmeyiz…”

    “…Karasu bizimdir, bunu herkes bilsin, ayağını denk alsın!”

   Bu paylaşımı nasıl değerlendirdiğini sorduğum ve yorumcu ile aynı soyadını taşıyan başkan yardımcısı şöyle diyor:

   “Yorum, yapanı bağlar!”

   Belediyedeki usulsüzlükleri haftalarca manşetlere taşıyan gazetenin sahibine verilen yanıt bu. İnsaf ve vicdan tatilde!

   O yanıtı veren yardımcı, geçmişte bizlere benzer tehditleri yapanların boylarının ölçüsünü aldıklarını unutmuşa benziyor.

  Yine de kendilerine hak veriyorum tabi...

   Çünkü bagajlarındaki geçmişin çamuru var.

   Çünkü eski kadrolarının yaptıklarına gereken tepkiyi vermeyip, 140 milyonluk o borcu birlikte yüklediler Karasu halkının sırtına…

   Geçmişi deşseler Nevşehir Belediye Başkanı’nın akıbetine uğramak var! Şimdilik açılmış davalarla oyalanıyorlar.

   Son marifetleri konuşanı susturarak herkesi sindirmeye çalışmak!

   Kaplumbağa terbiyecisi rolüne soyunup, vatandaşı tosbağa yerine koyanların yarattığı tablo işte bu…


 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2021, 15:19

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin eminoğlu
Hüseyin eminoğlu - 5 ay Önce

Halkı hiçsayan bir başkan var, cumhurbaşkanına ulaşma şansın var ama karasu belediye başkanına ulaşma şansın yok.Yıllar önce bayburta cumhurbaşkanlığı senfoni orkestrası gelmiş ve konser vermiş ertesi gün halka sormuşlar akşamcı konser nasıldı halkta cevap vermiş bayburt bayburt olalı böyle zülüm görmedı,karasu karasu olalı halktan uzak böyle bir başkan görmedı

SIRADAKİ HABER