Bilim Kurulu sokağa çıkma yasağını tavsiye etti mi?

Bilim Kurulu sokağa çıkma yasağını tavsiye etti mi?

Koronavirüs Bilim Kurulu kaynakları, tavsiye kararlarının arasında sokağa çıkma yasağının bulunmadığını ifade etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın dün Koronavirüs salgınıyla ilgili olarak yaptığı "Hastalığın yayılmasını önleyici somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin tavsiye edilmesi yönünde karar alındı" şeklindeki açıklamasının ardından, 'atılacak somut adımlar' merak konusu oldu.

Edinilen bilgilere göre Bilim Kurulu kaynakları, restoranların salgının başlarında olduğu gibi 'al-götür', 'paket servis' şeklinde hizmet vermesinin tavsiye edildiğini söyledi. Kurul üyeleri, restoranlarda masaların seyreltilmediği, mesafelere uyulmadığı ve bu yüzden çok fazla temas olduğu görüşünde.

Kurulun tavsiye kararları arasında kıraathane ve nikâh törenlerine yönelik önlemler de yer aldı. Bu kapsamda kurul, oyun oynamanın pandemi nedeniyle yasak olduğu kıraathanelerin bir süre kapatılması yönünde tavsiye kararı verirken, genelgeye rağmen düğünlerin nikâh adı altında yapılmasına karşı da daha somut adımların atılmasını da tavsiye etti.

Kurulun tavsiye kararları arasında okulların açılmasının bir süre daha ertelenmesi de yer aldı. Sokağa çıkma yasağının bulunmadığı tavsiye kararları, bugün kabine toplantısında ele alınacak.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2020, 12:13

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER