banner379

Bir şey çıkmaz hocam!

Karasu Haber Gazetesi kredi kararı alındığından bu güne kadar elde ettiği bilgileri kamuoyu ile paylaştı. Yorumlarda konu enine boyuna masaya yatırıldı. Alaycı üslupla sıkça yinelenen “Bir şey çıkmaz hocam” sözü de o dönemin bize hediyesidir.

Bir şey çıkmaz hocam!

Kasım 2015’ten 16 Mart 2021’e kadar geçen sürede sıkça şöyle bir sözün muhatabı oldum…

   ‘Kendini boşa yorma hocam, o işten bir şey çıkmaz!’

   Bunu söyleyenlerin büyük bir çoğunluğu ne yazık ki asıl konuşması gerekenlerle, gördüğünü ve bildiğini yazmakla yükümlü kalem erbaplarıydı.

   Devekuşu gibi kafasını kuma gömenler listesine siyasetçiler de giriyor…

   İl ve ilçe basınında en birinci havalarıyla yelken şişirip kimseye söz söyleme fırsatı tanımayan kerli ferli yazar-çizer takımı da…

   16 Mart 2021’de Karasu Adliyesi’nde bir dava sonuçlandı.

   2009-2019 döneminin -önce MHP’li, daha sonra AKP’li- Karasu Belediye Başkanı ile onun bir yardımcısı ve belediyece ihalesi yapılan pahada yüklü bir işi yapımını üstlenmiş firmaların 7 yöneticisi hapis cezasına çarptırıldı.

   Karar ilk derece mahkemesine ait; dolayısıyla İstinaf’a ve ardından Yargıtay’a başvuru hakkı bulunduğundan dava henüz sonuçlanmış sayılmaz. Bu nedenle, o süreç bitmeden yorum yapmak doğru değil.

   Ancak bu oto sansür, bizim bu olayın nasıl filizlenip geliştiğini ve adım adım bu noktalara nasıl geldiğini anlatmamıza engel değil.

NELER OLDU NELER!

   Karasu Belediyesi’nin Kasım 2015 meclisi toplantısına gündem dışı olarak bir önerge geldi. Belediye İller Bankası’ndan 100 milyon liralık bir kredi bulmuştu. Parmaklar kalktı ve belediye başkanına krediyi kullanma yetkisi verildi.

   Meclis çıkışında çevremdeki meclis üyelerini uyardım: “Miktar çok yüksek ve bunun altında bir çapanoğlu seziyorum. Başınız ağrıyabilir; olağanüstü toplantı isteyin ve kredi yetkisini iptal edin.’’

 Aralık toplantısına bu kez kredinin revizesi önergesi geldi. Revize kararının, bir önceki toplantıda alınmış 100 milyonluk kredinin iptalinden sonra alınması teklifine başkanlık kürsüsünden şöyle bir yanıt verildiğini hatırlıyorum: “İhaleyi o miktara göre yaptık. İptal edersek ihale geçersiz olur!”

   Ağızdan istemeden dökülüveren bu yanıt bile, ihaleden habersiz çoğu meclis üyesini ne yazık ki uyandırmadı.

   Sonuç; -şimdilik- 9 kişiye 3’er yıl 4’ey ay hapis kararı. Çünkü kredinin kullanımında usulsüzlük yapılarak kurumun 21 milyon lira zarara uğratıldığı iddiasıyla açılmış bir dava daha var. Bitmedi; meclis üyeleri hakkında açılmış, belediye başkanına usulsüz yetki verildiğine dair bir başka dava da duruşma gününü bekliyor.

   Karasu Haber Gazetesi kredi kararı alındığından bu güne kadar elde ettiği bilgileri kamuoyu ile paylaştı. Yorumlarda konu enine boyuna masaya yatırıldı. Alaycı üslupla sıkça yinelenen “Bir şey çıkmaz hocam” sözü de o dönemin bize hediyesidir.

   Ama bir şey çıktı ve çıkacak olanlar sırasını bekliyor!

   Ne yazık ki ortaya dökülenler buz dağının su üstündeki minnacık kısmıdır.  Baştan beri bunu iddia ettik ve yazdık.

   Sorular sorduk mesela…

   Koskoca İller Bankası Genel Müdürü, görev süresi içinde, yanına genel müdür yardımcılarını alıp neye kredi verdiğinin takibi için Türkiye’deki 900 ilçe belediyesinin bir tekine dahi gitmiş mi?

   -Genel müdürün koltuğunun, bu ve benzeri krediler nedeniyle altından çekilip hakkında soruşturma açıldığını hatırlatayım!-

   O günün konukları arasında, banka yetkilileri dışında kim veya kimler vardı mesela?

  Yasa ve yönetmelikler Karasu Belediyesi’ne bu miktarda bir kredi kullanımına izin vermezken, hangi güç veya güçler buna aracılık etti?

   Ve neyin karşılığında?

   Karasu Belediyesi’nde ihaleyi gerçekleştirecek yetkin personel varken, ihale komisyonu başkanlığına, Ege illerinin bir ilçesinden geçici olarak getirilip belediye başkan yardımcısı yapılan kişi neden atandı?

   Sorular bu kadarla sınırlı değil tabi ki…

   Belediye ve dolayısıyla Karasu halkının yoktan yere 100 milyon liranın çok üzerinde borç yükü altına sokulması ile sonuçlanan bir operasyonun aktörleri günün birinde elbette ortaya çıkacak.

   Son sözüm ‘’bir şey çıkmaz’’ diyenlere…

   Sürmekte olan davalar sonuçlanmaya başlasın, kredi sürecinde maşa olarak kullanılan ve muhtemelen canı yanacak bazı kişilerin, günü geldiğinde bildiklerini mutlaka anlatacakları suflesini şimdiden kulaklara fısıldamış olayım.

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
YORUMLAR
CengizKuçhan
CengizKuçhan - 5 ay Önce

Artık ne desem Ege ilinden özel ısmarlama biri değilim yayınladığınız yazımda yazmıştım.
Kamu İhale Kurumu EKAP vatandaşlık bölümünden Karasu belediyesinin yaptığı bir kaç ihaleyi inceleyim dedim bakın neler var. Her kes ulaşabilir bu link ile https://ekap.kik.gov.tr/EKAP/Ortak/IhaleArama/index.html
1.2021 Yılı muhtelif cadde ve sokaklarda kullanılmak üzere beton alımı işi. Yaklaşık maliyet 2.910.810,00 TRY sözleşme bedeli 3.017.545,00 TRY. Evet tek katılım ve yaklaşım maliyetin üstünde bir ihale şimdi fesat varmı bunda?
2.Karasu Belediyesi 2021 yılı Mekanik Malzeme alımı işi.Yaklaşık maliyet 2.610.000,00 TRY sözleşme bedeli 2.360.000,00 TRY Evet tek katılım bir ihale şimdi fesat varmı bunda?
3.Sıcak Karışım Binder Asfalt Alım işi 2 etap Pazarlık usulü ihale. Yaklaşık maliyet 322.656,00 TRY sözleşme bedeli 320.000,00 TRY Evet tek katılım bir ihale ve yaklaşık maliyetin 2 bin tl altında şimdi fesat varmı bunda?
4.Sıcak karışım binder asfalt bu yıl içinde ikinci kez yapılmış pazarlık usulü ihale. Yaklaşık maliyet 323.059,32 TRY sözleşme bedeli 312.390,00 TRY Evet tek katılım bir ihale ve yaklaşık maliyetin 11 bin tl altında şimdi fesat varmı bunda? Kanun şöyle der ihaleler Açık ihale ile yapılmamak için bölünemez parasal tutarların altında kalması için bölünemez.
5.KARASU BELEDİYESİ MUHTELİF CADDELERDE KULLANILMAK ÜZERE AYDINLATMA DİREĞİ ALINMASI İŞİ.Yaklaşık maliyet 3.641.309,54 TRY sözleşme bedeli 3.393.880,00 TRY.Tek katılım acaba teknik şartname yalnızca bir firmayımı işaret ediyordu Türkiyede 1000 lerce direk firması var. Bu damı fesat?
6.Muhtelif Yolların Kayar Kalıplı Beton Finişeri ile Bordür işi. Sözleşme bedeli 535.000,00 TRY yaklaşık maliyet 536.625,00 TRY. Tek katılım kırım sıfır yaklaşık maliyet ile neredeyse aynı bu damı fesat?

Cihan hocam yukarıda yazanlar sadece 2020 yılında Karasu Belediyesince yapılmış bazı ihaleler linkten inceleyebilirsiniz. Bir gün Adalet tecelli edecektir.

SIRADAKİ HABER