Bizimle dalga geçmeyin!

HUKUKÇU DEĞİLİM AMA SAYIŞTAY'IN MAHKEME DEĞİL, KAMU HARCAMALARINI DENETLEYEN BİR KURUM OLDUĞUNU VE BU KONUDA YAPTIĞI İNCELEME SONUÇLARININ MAHKEMELERE YOL GÖSTERDİĞİNİ AZ ÇOK BİLİYORUM.

Bizimle dalga geçmeyin!

Hepimizin tanıdığı bir isim, Sayıştay 6. Dairesi’nin 14 Haziran 2021 tarihli kararını bana ulaştırdı. İlamda Karasu Belediyesi’nin 2015’te İller Bankası’ndan kullandığı kredi dolayısıyla gerçekleştirilen ihaleden cımbızla seçildiği belli olan iki konuda ortaya konulan görüş yer alıyor.

Birincisi ihale pulu ve sözleşme damga vergisi alınmamış olmasına ait. 6. Daire bu iddiaların ilgili iki bakanlığa sorulmasına hükmetmiş; onu geçiyorum.

Önemli olan ikincisi…

Burada da araştırmaya değer bulunan konu, yüklenici iki firmaya işe başlamadan önce ödenen avansa uygulanması gereken faizin es geçilmiş olması…

Teknik ayrıntılarına girmiyorum. Sonuç olarak Sayıştay 6. Dairesi avansa karşılık faiz alınmamasını kusurlu bulup sorumlusu olan dönemin belediye başkanı ve üç harcama görevlisinden bu paranın hüküm tarihinden itibaren faiziyle tahsilinin gerektiği sonucuna varmış.

Bu miktar 137 bin 652 lira 61 kuruş.

Kullanılan kredinin KDV ile birlikte 46 milyon lira olduğu düşünülürse devede kulak sayılır!

Bu krediyi ve ihale sonrası paranın harcanış biçimini 2015 yılı başından beri adım adım izliyorum.

İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan ön inceleme ve ardından açılan soruşturmanın yüzlerce sayfalık raporları önümde duruyor.

Ayrıca, haklarında dava açılan yetkililerinin savcılık ve mahkemelerde verdikleri ifadeleri de tekrar tekrar okudum.

Bütün bu bilgilerden çıkardığım sonuç şudur:

Karasu Belediyesi’nin, kredinin harcanması sürecindeki usulsüzlükler dolayısıyla 22 milyon lira zarara uğratıldığı iddiası var. Bu iddiayı ciddi bulan savcılık dava açmış. Yargılama hem ‘ihaleye fesat’ hem de ‘edinimin ifasına fesat’ karıştırma olarak iki eksende yürütülmüş.

İhaleye fesat davası 16 Mart 2021’de sonuçlandı. Yargılanan 14 sanıktan 9’una 3’er yıl 4’er ay hapis cezası verildi. 5 kişi beraat etti.

22 milyonluk kamu zararı ile ilgili dava sürüyor. Kredi alınmasına onay veren meclis üyelerine yönelik gereksiz ve anlamsız üçüncü dava ise sürekli erteleniyor!

Başa dönüyorum.

Sayıştay ilamını bana gönderen ve ihaleye fesat davasından ceza alan kişi şunu söylüyor:

“Sayıştay ihale dosyasını inceledi. Sadece avansa faiz uygulanmamasını ciddi buldu. Benim o harcama evrakında imzam yok. Bu nedenle aklandım. Ayrıca, kararda 22 milyonluk bir zararın varlığından söz edilmiyor. Kamu zararı tespit edilseydi karara yansırdı. Dolayısıyla o konuda suçlananlar da aklanmış oluyor.”

Aynı kervana dönemin belediye başkanı da katılmış. Sakarya ve Karasu’da yayınlanan iki yerel gazete, 23 Haziran tarihli haberlerinde Sayıştay’ın ihale dosyasında kayda değer bir suç bulmadığını ve yeni başkan İshak Sarı’nın mahkemeleri yanılttığını öne süren görüşlere yer vermiş.

Hukukçu değilim ama Sayıştay’ın mahkeme değil, kamu harcamalarını denetleyen bir kurum olduğunu ve bu konuda yaptığı inceleme sonuçlarının mahkemelere yol gösterdiğini az çok biliyorum.

Söz konusu kararda, bakanlık müfettişlerince 22 milyon liralık kamu zararı konusuna yer verilmemiş olmasını ‘beraat’ diye yorumlamak bana algı yaratma çabası gibi geliyor.

Hukukçu arkadaşlara sordum, gülmekten değerlendirme yapamadılar.

O 22 milyon zararın içinde, üç sentetik futbol sahasının her bir aydınlatma direğine KDV hariç 98 bin lira ödendiği belgeleriyle sabit. Ödeme tarihinde ise bu direklerin piyasa değeri 14 bin lira…

Buna benzer onlarca iddia var dosyada…

Belediyeye gelip günlerce ihale dosyasını inceleyen 4 Sayıştay görevlisi, 22 milyonluk büyük balığın peşine düşeceğine neden çerez parası bile sayılmayacak rakamların ardına takılmış olabilir?

Yoksa ihale sürecini yakından takip ettiği ayan beyan ortada olan hatırlı kişilerin Sayıştay’a bir müdahalesi mi var?

Bu endişeyi haklı kılan işlerden bir örnek vereyim.

Meclis’teki iktidar bloku, Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü’nü Sayıştay başkanlığına seçti.

DEVA Partisi’nden Mustafa Yeneroğlu diyor ki:

“Cumhurbaşkanından doğrudan emir ve talimat alan bir kişinin başkan seçilmiş olması Sayıştay’ın tarafsızlığını ve bağımsızlığını tamamen ortadan kaldıracaktır.”

Haysiyet celladı değiliz. Birilerinin ceza alması da başımızı göğe erdirmez. Ama ortada 63 bin Karasulunun hakkının yendiğine dair delilli ispatlı ciddi iddialar var.

Sayıştay beraat ettirmiş. Hadi canım sende!

O kredinin Karasu’ya maliyeti 110 milyon lira, haberiniz var mı? Neredeyse üç yıllık belediyenin harcama bütçesi.

Bari milletle dalga geçmeyin.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2021, 17:37

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
YORUMLAR
BİRİSİ
BİRİSİ - 4 ay Önce

İNŞAALLAH KAZAYLADA OLSA ADİL DÜRÜST KADI ÇIKSADA PARAYI GERİ ALSA... OLMAYACAK DUA AMA UMUT FAKİRİN EKMEĞİ.. DEVLET MALI

YENİ KARASULU
YENİ KARASULU - 4 ay Önce

MÜNİR KARA, BAK !!! DERSİNİ ÇALIŞAN GAZETECİ BÖYLE OLUYOR.

SIRADAKİ HABER