BMC'nin Tosyalı'ya devrini Erdoğan mı istedi?

Ethem Sancak’ın BMC’deki hissesini Tosyalı’ya devretmesi ile ilgili ortada dolaşan iddia şöyle: “Katarlı ortak BMC’de olan bitenden rahatsız oldu ve Sancak’la devam etmek istemediğini Ankara’ya iletti. Erdoğan da hisse devri için düğmeye bastı.”

BMC'nin Tosyalı'ya devrini Erdoğan mı istedi?

Ekonomi yazarı Barış Soydan, Savunma Sanayii yatırımı için Karasu’da 2 bin 200 dönüm arazi tahsis edilen BMC’nin sahibi Ethem Sancak’ın, hisselerinin yüzde 49’unu Katarlılara, yüzde 25’ini de Talip Öztürk’e sattıktan sonra kalan hisselerini de Tosyalı Holding’e devretmesi sürecinde yaşanan gelişmelerin perde arkasını halktv.com.tr’deki yazısıyla kamuoyunun gündemine taşıdı.

Barış Soydan 8 Nisan 2022 tarihli ve “Sancak’ın ‘ideoloji ayrılığı’ gerçek nedeni örtmeye yönelik bir tiyatro mu?” başlıklı yazısında önce Ethem Sancak’ın Ak Parti’den istifa etmesine neden olan gelişmeleri ve Sancak’ın hisselerinin tamamını devretmesine kadar yaşanan süreci özetledi.

Soydan daha sonra şu iddiaları sıraladı:

“Kulislerde ilginç şeyler konuşuluyor. En yaygın iddiaya göre Katarlı ortak BMC’de olan bitenden rahatsız olduğunu, Sancak’la devam etmek istemediğini Ankara’ya iletmişti.

Malum Ethem Sancak BMC’yi aldıktan sonra yüzde 49’unu Katar’a, yüzde 25’ini de Rizeli işadamı, Metro Holding’in patronu Galip Öztürk’ün kardeşi Talip Öztürk’e satmıştı.

Katarlılar BMC’ye ciddi tutarda sermaye koydular. Katar’dan gelen paranın büyüklüğüne dair rivayetler muhtelif, 1 milyar dolara ulaştığını söyleyenler var.”

İZMİR’DEKİ FABRİKAYA ROBOT ALINMIŞ

“Katarlılar’ın koyduğu parayla BMC’nin İzmir’deki fabrikasına ciddi yatırım yapıldı. Kamyon üretimi için on milyonlarca dolara sanayi robotları alındı. Sırf fabrikanın yenilenme inşaatına büyük paralar (Bir iddiaya göre 200 milyon dolara yakın) harcandı.

Yapılan yatırımlara rağmen BMC’nin nakit sıkıntısı bitmiyordu. Katarlılar yaptıkları yatırım karşılığında kâr alamamaktan rahatsızdı. BMC’de olup biten Doha’da incelemeye alındı. Şirketten ayrılmış olan bazı yöneticiler Katar’a davet edildi.

Ve daha önce Barış Pehlivan’ın yazdığına göre bizzat Katar Emiri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayıp Sancak’tan memnun olmadığını söyledi. Erdoğan da bundan bir yıl önce BMC’nin satılması talimatını verdi.

Sancak ve Öztürk hisselerini Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi Fuat Tosyalı’nın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Tosyalı Holding’e sattılar. BMC’de bir devir kapandı.”

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN:https://halktv.com.tr/makale/sancakin-ideolojik-ayriligi-gercek-nedeni-ortmeye-yonelik-bir-tiyatro-mu-671605

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER