BMC sökülüyor!

Temeli Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 3 yıl önce atılan BMC’nin Karasu’daki tesisleri sökülmeye başlandı

BMC sökülüyor!

BMC’nin Karasu İhsaniye’de 2 bin 200 dönümlük arazisinin üzerine kurulan tesisler sökülmeye başlandı. Tesislerin temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katıldığı törenle atılmıştı. Açılışta yapılan konuşmalarda fabrikanın 2023 yılında 10 bin kişiye istihdam sağlayacağı belirtilmişti. Fabrikanın büyük bölümü tamamlanan kapalı alanı bugün itibariyle sökülmeye başlandı. Fabrika parçaları özenle sökülüp kamyonlarla Kahramankazan'a götürülüyor.

NE OLMUŞTU?
Türkiye'nin yerli ve milli tank projesi Altay tankının üretim ihalesini alan BMC'nin tank ile birlikte hızlı tren ve metro fabrikası gibi yatırımları hayata geçirmesi için Karasu'da deniz kenarında bulunan 1 milyon 557 bin 460 metrekarelik Hazine arazileri 20 Aralık 2017 tarihinden başlamak üzere 49 yıllığına BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ lehine irtifak hakkı tesis edilmişti.

O dönem Ethem Sancak ile Katarlıların sahibi olduğu BMC, 13 Ocak 2019'da Karasu'daki söz konusu arazide fabrikaların temelini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla attı.
Bölgedeki kamulaştırma çalışmaları sonrasında BMC, aynı bölgedeki 473 bin 866 metrekarelik alanın da kendilerine tesis edilmesini talep etti.
18 Temmuz 2019 tarihinden itibaren de Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından ek arazi için ön izin verildi.

Geride kalan yıllar içerisinde Karasu'da yapımına başlanan fabrikaların inşaatları dururken, tank motoru tedarik edilemediği için de Tank Palet fabrikasında Altay Tankının üretimine başlanamadı.

SANCAK VE ÖZTÜRK BMC'Yİ SATTI
2021 yılının haziran ayında ise BMC’nin Ethem Sancak ve Talip Öztürk'e ait yüzde 50,1’lik hissesi resmen Tosyalı Holding’e satıldı. BMC'yi devralan Tosyalı Holding ilk olarak Karasu'da firmaya tahsisli araziye yatırım yapmaktan vazgeçti. 29 Mayıs günü itibariyle de Tosyalı Holding fabrikanın inşaatını sökmeye başladı. 

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2022, 14:26

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER