BMC’yle ilgili iddia: 2 milyar $ nereye harcandı?

Ethem Sancak’ın hisselerini Tosyalı’ya devretmeden önce nereye harcandığı açıklanmayan 2 milyar dolara yakın bir paranın olduğu ve yabancı ortak Katar’ın bundan rahatsız olduğu iddia edildi...

BMC’yle ilgili iddia: 2 milyar $ nereye harcandı?

Türkiye’nin tank üretme hedefinin on yıllardır gündemde olduğunu belirten Cumhuriyet yazarı ve CHP eski milletvekili Mustafa Balbay, konuyla ilgili olarak kaleme aldığı yazıda ilginç iddialarda bulundu. 1990’lı yılların başında somut adımlar atılarak ‘Altay’ adıyla bir tank modeli başlandığına işaret eden Balbay, konunun 2010 yılından itibaren Arifiye’deki Tank Palet Fabrikası’nın Ethem Sancak’la anılmaya başlaması ile Türkiye gündemine oturduğunu belirtti.

SORULAR SORULAR…

9 Haziran tarihli yazısında bu konudaki gelişmeleri özetleyen Mustafa Balbay, Ethem Sancak’a ihalenin verilmesinden sonra projeden çekilip hissesini Tosyalı Grubu’na devretmesi ardından Ankara’da bir dizi sorunun gündeme geldiğini iddia etti.

Balbay soruları şu üç ana başlıkta gündeme taşıdı:

1- Tank motoru için Güney Kore ile bir mutabakata varıldığını geçen mayıs ayında Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir açıkladı. Ancak bu motorları Güney Kore’nin kendi tankları için uygun bulmadığı bilgisi var. Güney Kore’nin kendi tankına takmadığı motoru biz niye takıyoruz?

2- Ethem Sancak bu projeden çekildi ama ortada nereye harcandığı açıklanamayan 2 milyar dolara yakın bir paranın olduğu, Katar’ın bunu mesele yaptığı söyleniyor. Doğru mu?

3- Sancak’tan sonra Tank Palet’in ve BMC’nin Katar ortaklı sahibi olan Tosyalı grubunun da yol almakta zorlandığı dikkati çekiyor. Hatta Tosyalı temsilcilerinin, “Bu bizim uzmanlık alanımız değil ki... Kime devretsek” diye arayışa girdiği söyleniyor. Doğru mu?

Yazının tamamını okumak için: https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mustafa-balbay/altay-tanki-bilmecesi-1945168?utm_medium=Kose%20Yazisi&utm_source=Cumhuriyet%20Anasayfa&utm_campaign=Kose%20Yazisi

Mustafa BALBAY

Ethem SANCAK

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2022, 13:30

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şakir Şen
Şakir Şen - 4 hafta Önce

Sakarya Arifiye Demir yolu İçin harcanan 825 milyon( Bu gün en az 4 milyar ) nereye nasılharcandı ise bu da öyle. İpin ucu kaçtı. Olmayan demiryolunu ne kadar sorguladık. Ülkeye yazık oluyor

SIRADAKİ HABER