Borçlu belediyeler yandı: Bütçe paylarına tırpan

Bütçeden kesinti oranı yüzde 40'tan yüzde 50'ye çıkarıldı. İller Bankası, Maliye ve SGK’ya borcu olan belediyeler genel bütçeden ödenen paylarının ancak yüzde 50’sini kullanabilecek. Karar birçok belediyede hizmetlerin aksamasına yol açacak.

Borçlu belediyeler yandı:  Bütçe paylarına tırpan

Vergi ve SGK prim borçlarıyla İller Bankası'na olan kredi borçları için aftan yararlanıp borç yapılandırmasına giren tüm büyükşehir belediyeleriyle il ve ilçe belediyelerinin bütçe gelirlerinden aldıkları nüfus başına paylar yüzde 40’tan yüzde 50’ye yükseltildi.

Cumhurbaşkanlığı kararıyla yapılan düzenleme uyarınca belediyelerin geçmişten kalan borçları olan belediyelerin bütçe paylarından yapılan yüzde 25'lik kesintiye de ilave yüzde 25 kesinti eklendi.

Düzenleme nedeniyle çok sayıda belediyenin bütçeden daha az pay alacağı, bu nedenle ciddi kaynak darboğazına girecekleri için hizmetlerinde aksamalar olacağı ifade ediliyor.

YÜZDE 50 İLE YETİNECEKLER

Daha önce ilgili kamu kurumlarına vergi, SGK primi, elektrik, doğalgaz, iç ve dış kredi gibi borçlarını zamanında ödeyemeyen ya da bu borçları için yapılandırma yasalarından yararlanan belediyelerin genel bütçeden aldıkları vergi payı en fazla yüzde 40 kesilebiliyordu. Belediyeler bu kesintiden arta kalan yüzde 60'lık vergi payını Maliye'den alıp hizmetlerini gerçekleştirmeye çalışıyorlardı.

YÜZDE 10 ARTIŞ

Yeni düzenlemeyle buna ek olarak yüzde 10'luk bir kesinti daha yapılması hükme bağlandı. Böyle belediyelerin Maliye'den alabilecekleri vergi payının üst sınırı yüzde 60'tan yüzde 50'ye düşmüş oldu. Aynı şekilde 2010'dan kalan borçları nedeniyle gelirlerinde yüzde 25 kesinti yapılan belediyeler için de yüzde 25 ek kesinti getirildi. Bu belediyelerin vergi gelir payı da yüzde 75'ten yüzde 50'ye düşmüş oldu.

KARASU BELEDİYESİ’NDE DURUM

Yeni düzenleme Karasu Belediyesi’ne her ay vergi gelir payı olarak gelen paylardan yüzde 109 fazla kesilecek. Bunun yanı sıra geçmiş dönemden kalan ve bir süre önce yeniden yapılandırılarak aylık taksit ödemeleri 2040 yılına kadar uzatılan kredi borcu kesintileri de yüzde 25 oranında yükselmiş olacak. Bu durumda yeni başlanan sahil projesi ile ana arterlerdeki altyapı ve asfaltlama çalışmalarında aksamalar olabileceği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2021, 15:22

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER