Bu cezalar ocak söndürür!

Karasu sahilinde bazı işletmelere kesilen yüksek miktardaki para cezaları dudak uçuklatacak cinsten.

Bu cezalar ocak söndürür!

CHP Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Cüneyt Taşkın Ekşi, yaz aylarında Karasu sahillerinde müzikli işyerlerine yüksek ses gerekçesiyle astronomik cezalar tahakkuk ettirildiğini söyledi. Kendisinin de sahilde benzer bir işletmesi bulunduğunu belirten Ekşi, “Bazı vatandaşlar sesten rahatsızlık duydukları gerekçesiyle şikâyette bulunmuşlar. Büyükşehir Belediyesi ekipleri de bu tür işletmelere bir kerede 44 bin 245 liralık bir ceza makbuzu kesmiş” dedi. Cezanın Çevre Kanunu’na göre uygulandığını hatırlatan Cüneyt Taşkın Ekşi, “Yazın 2 ay iş yapan bir esnaf bu parayı nasıl öder. İki kez üst üste cezaya maruz kalıp 88 küsur bin lira ödeme yükümlülüğünde olan esnaflar da var. Onların hali hepten içler acısı” diye ifadelerini kullandı.

TURİSTİK İLÇEDE EĞLENCE İHTİYAÇ

Herkesin Karasu’yu turistik bir ilçe olarak bildiğini ve buraya tatil için gelenlerin de gece eğlenme ihtiyacı duyduğunu ifade eden Cüneyt Taşkın Ekşi şöyle konuştu: “Bu işletmeler ruhsatlı. Hepsinde farklı müzikler icra ediliyor. Kemençe seveni var, rap müzik isteyeni var, halk veya sanat müziğini tercih edeni var. Dileyen dilediği yerde eğlenir. Siz bunun önünü keserseniz içip sarhoş olanlar çay bahçelerinde ve kumsalda çevreye daha çok rahatsızlık verir. Büyükşehir Belediyesi artık bu mekânların gerekli olduğuna inanmak ve ona göre davranmak durumunda.”

‘BEN ÖDEDİM, ÖDEYEMEYEN NE OLACAK?’

13 Eylül günü Büyükşehir’e giderek tahakkuk ettirilen cezanın tamamını ödediğini anlatan Ekşi, “Bunu yatırmadığınız zaman belediyeyle olan diğer resmi işleri yürütemiyorsunuz. Bir şekilde karşınıza çıkarıyorlar. Peşin ödediğim için miktar düşürüldü. Benim durumum vardı, zorlanarak da olsa altından kalkabildim. Ödeyemeyen diğer esnafların durumu ne olacak? Bu esnaf kışlık giderini yazın kazanıyor. Böyle yüksek miktarlı ceza nerede görülmüş? Neredeyse asgari ücretlinin bir yıllık geliri” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2021, 18:07

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER