Bu hesapta bir yanlışlık yok mu?

İhalenin yapıldığı 2010 yılından beri yaptığımız haberler ve yazdığımız makalelerde okuyucuya yanlış bilgi vermişiz. Yani okuyucuyu resmen yanıltmışız. Karasu Haber olarak özür diliyoruz.

Bu hesapta bir yanlışlık yok mu?

   “Bir yalanı ne kadar tekrarlarsanız, sonuçta gerçeğe dönüşür” sözünü Nazi Almanya’sı Propaganda Bakanı Goebbels’in sarf ettiği söylenir.

   Bu ithamın doğru olup olmadığı kesin değildir. Buna rağmen Hitler’in “Kavgam” adlı kitabında konuya özel bir yer ayırdığını biliyoruz. Orada “büyük yalan”ın propaganda olarak getirisi şöyle tarif edilir:

   Yalan ne kadar büyük ve görkemli hale getirilirse insanlar şu türden bir değerlendirme yapar:  "Bir kişi gerçeği bu kadar da rezil şekilde çarpıtma küstahlığında bulunmaya cesaret edemez. O halde yalan olamaz!”

   Sözüm küçük çıkarlar için minik yalanlar söyleyenlere değil. Altından kalkamayacağı vaatlerde bulunup bıkmadan usanmadan bunu tekrarlayarak gerçekmiş algısı yaratanlaradır.

   Tam bu noktada başımın derde girmemesi adına, bundan sonra dile getireceğim konuda yalanın yerini “gerçeği gizlemek ve bilerek saptırmak” şeklinde değiştirmek durumundayım.  Bundan sonra okuyacaklarınızı lütfen bu temelde algılayın!

***

   Sakarya ve Türkiye, Arifiye-Karasu demiryolu bağlantısı projesiyle 10 yıl önce tanıştı. 2010 yılında ihalesi yapılan 73 km’lik altyapı işi 2011’de başladı. İlçe basınımız dâhil tüm gazeteler bu haberi sevinç soslu manşetlerle duyurdu.

   Altyapı işi 750 günde tamamlanacak ve 2013 yılında bakanlığa teslim edilecekti. Firma bu işi 320 milyon liraya üstlenmişti.

   O günlerde Karasu Haber olarak ihaleye katılan bazı diğer firmaların yetkilileri ile görüşmüştük. Bize bu işin bu fiyata bitirilmesinin imkânsız olduğunu söylemişlerdi.

   Konuyu sık sık iktidar partisinin ilçe danışma toplantılarında soru olarak gündeme getirdik. Çünkü hatta bazı sıkıntılar başladığını duyuyorduk.

   Milletvekilleri üstü örtülü biçimde “zeminde sorun çıktı” diye özetlenecek yanıtlarla konuyu geçiştirdiler. Gerçekten de 2012 yılına gelindiğinde proje çamura saplandı. Bir ara alevlenir gibi görünen çalışmalar 2017’de tamamen söndü!

   Sonrasında demiryolu bağlantısı unutuldu gitti. Hâlbuki bu hat Karasu’da kalmayacak, Bartın’a kadar uzanıp ulusal demiryolu ağına bağlanacaktı.

   Mart 2020’ye gelindiğinde il basını ile bazı internet siteleri demiryolu hattını yine “Umut veren gelişme: Karasu demiryolu yeniden start almaya hazırlanıyor” manşetleriyle gündeme taşıdı.

   İddia şuydu:

   İtalyan RPA S.R.L. firması 2019 yılında revize ihalesini kazanmıştı…

   2019’da işe başlamıştı…

   2020 Mart ayında tamamlayıp teslim edecekti…

    Haberciler hattın kaç liraya tamamlanacağını, nerelerde kaç istasyon yapılacağını, hatta ne tür trenlerin çalışıp saatte ne kadar hız yapacağını ayrıntıları ile veriyordu.

    Bütün bu haberler ve il basınının duayen isimlerinin köşe yazılarıyla desteklenip uçurulan balon ne yazık ki Sayıştay’ın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2019 yılı denetim raporuyla patladı.

   Raporun Adapazarı-Karasu demiryolu altyapı ihalesiyle ilgili 10 sayfalık bölümünü bir solukta okudum ve inanın şok oldum!

   Nedenini söyleyeyim.

    İhalenin yapıldığı 2010 yılından beri yaptığımız haberler ve yazdığımız makalelerde okuyucuya yanlış bilgi vermişiz. Yani okuyucuyu resmen yanıltmışız.

   Çünkü biz, 73 km’lik altyapı işinin 320 milyon liraya ihale edildiğini ve işi tamamlanmadığı halde paranın firmaya şişirilmiş hak edişlerle ödendiğini yazdık durduk.

   Gerçek ise farklıydı…

   Sayıştay raporunun sonuç bölümünde şöyle deniliyor:

“…İdare tarafından 24.12.2018 tarihinde düzenlenen 11 nolu kesin hak ediş ve kesinleşmiş yargı kararları neticesinde yükleniciye fiyat farkları dahil toplam 825.138.153,72 TL ödeme yapılmış olunmasına karşın, mevcut işte gelinen son durum itibarıyla sadece 20 km’den az bir alanda zemin ıslah çalışmalarının tamamlanabilmiş olduğu ve işin fiziki gerçekleşme oranının ancak %23 mertebesine gelebildiği anlaşılmıştır.”

   Bir kez daha Mart 2020 tarihli gazete haberine dönelim:

   “Hazırlanan ETÜT projesinin teslim edilmesinin ardından ise inşaat yeniden başlayacak. Genel Müdürlüğün planlarına göre ise Karasu Demiryolu Hattı 2021 yılında 469 milyon 569 bin TL’ye mal olacak. Sakarya Valiliğinin hazırladığı rapora göre de hat 2021 yılında hizmet açılacak. Yani 2010 yılında start alan proje 11 yıllık inşaat ve proje çalışmalarının ardından 1 yıl sonra resmen hizmet vermeye başlayacak. Yük ve yolcu trenlerinin çalışacağı 55 kilometrelik hatta trenler 120 kilometreye kadar hıza çıkacak.”

   Gerçekten insanın aklı almıyor…

   73 km. uzunluğundaki çift hatlı demiryolu altyapı inşaatının üzerindeki köprüler, viyadükler ve diğer sanat yapıları işini 2010 yılında 320 milyon liraya ihale et…

   10 yılda yaptığı sadece 20 km’lik ıslah işi için firmaya 320 milyon yerine 825 milyon lira öde…

   Sonra kalk 2021 yılında gidiş geliş çift hatlı olarak bitirilip 2021 sonunda hizmete girecek demiryolu hattının 469 milyon 569 bin liraya tamamlanacağını iddia et…

   Ya ben hesap bilmiyorum, ya da bu iddiaları öne sürenler hiç dayak yememiş!

   NOT: 27 Ekim 2020 Salı günü TV 264’te ‘İlçelerde Gündem’ programında canlı yayında, eğer zaman elverirse konunun detaylarına değineceğim. Bu arada Sayıştay’ın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na ait 2019 yılı raporunun internet ortamında kolayca bulunabileceğini belirteyim.

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER