Bürokrat bilecek, Karasulu bilmeyecek!

BUGÜN BURADA YARIN BAŞKA YERDE OLAN BÜROKRATIN BİLDİĞİNİ 65 BİN NÜFUSLU İLÇE HALKINDAN SAKLAMAK, BUNU YAPANLARI DEĞERLİ MERTEBESİNE YÜKSELTMEZ. ŞİMDİLİK ÖNEMLİ KOLTUK SAHİBİDİRLER O KADAR!

Bürokrat bilecek, Karasulu bilmeyecek!

Karasu sahilinde bulunan üç plaj ‘kötü’ raporu almış. Bunlardan ikisi mavi bayraklı; üstüne üstlük, mavili plajlardan bir tanesi geçen yıl kaybettiği unvanını bu yıl yeniden kazanmış.

‘Kötü’ raporunu veren sıradan kişi veya kurum değil. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’ne bağlı Yüzme Suyu Takip Birimi…

Raporu görsel olarak yansıtan haritaya da o birimin sitesinde yer verilmiş. (https://yuzme.saglik.gov.tr/ linkine girin ve Karasu’nun üzerini tıklayıp haritaya bakın)

Bakanlık denizlere ve göllere kıyısı olan illerin İl Sağlık Müdürlüklerine görev vermiş, “Toplum sağlığının korunması ve yüzme sularının niteliklerinin belirlenmesi için yüzme sezonu boyunca su kalitesini bakteriyolojik olarak incele” diye…

Türkiye’de bu kategoriye giren 34 il var ve Sakarya da bu illerin arasında…

İzlemeler “Yüzme Suyu Kalite Kontrol Sistemi” ile Bakanlık Halk Sağlığı Daire Başkanlığı’nca elektronik ortamda izleniyor.

Takvimi İl Sağlık Müdürlükleri hazırlıyor. Belirlenen takvime göre sezon boyunca yüzme alanlarından 15 günde bir su numuneleri alınıyor ve Halk Sağlığı Laboratuvarlarında analizleri yaptırılıyor.

Kirlilik tespit edilirse önlenmesi için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bildiriliyor ve gerekli tedbirlerin alınması için ilgili belediyeler uyarılıyor. Kirli yüzme alanları halkın kullanımına kapatılıyor.

Görüldüğü gibi sistemde bir kusur yok. Ama herkes görevini yaparsa tabi…

Söz konusu haber Haberlisin isimli site tarafından 4 Haziran akşam saatlerinde yayına konulmuş.

Bir gün önce yani 3 Haziran Cuma günü İl Koordinasyon Kurulu aylık toplantısını Karasu’da yapmış. Vali Çetin Oktay Kaldırım’ın başkanlığındaki toplantıya (Vekilini gönderen Büyükşehir Başkanı hariç) tüm il ve Karasu ilçe protokolü katılmış.

Dolayısıyla İl ve İlçe Sağlık Müdürleri de toplantıda…

(Nasıl olmuşsa olmuş, yıllardır ilk kez ilçe basınına da haber verilmiş. Ancak bir iki fotoğraf çekebilen muhabirler hemen kapının dışına konuluvermiş!)

Toplantı sonunda basına postalanana Belediye Başkanı’nın açıklamasından öğreniyoruz ki, özellikle Karasu’nun hemen her yaz yaşadığı sorunlar ve bunların çözüm yolları ele alınmış. Toplantı çok başarılı geçmiş!

Şimdi buradan soralım…

-Sağlık Bakanlığı’nın bu raporu doğru mu?

-Eğer doğruysa çok başarılı toplantıda plajlar raporu İl ve İlçe Sağlık Müdürleri tarafından gündeme getirildi mi?

-Getirildiyse bu konuda ne tür önlemler alınması kararlaştırıldı?

-Plajlara mavi bayrak almanın koşulları AB’ye girme koşullarına rahmet okuturken, (Bu rapor doğruysa) o bayraklar Karasu sahiline nasıl çekilmiş?

-Hemen her konunun görüşüldüğü belediye meclisleri toplantıları basına ve halka açık yapılırken, hiç değilse ilçeyi ilgilendiren konuların görüşüldüğü bu tür toplantıların basına açık olması gerekmez mi?

-Bugün burada yarın başka yerde bürokratlar kadar, Karasu halkının ilçeleri hakkında konuşulanlardan bilgi edinmesini engellemek nasıl bir anlayıştır? Bu iş yapanları değerli olmaz, sadece geçici süreyle önemli makamda bulunma konumları olur, o kadar!

Hazır konu açılmışken bir soru daha…

-Ağustos 2018’de Karasu sahillerinde bir süre denize girmek yasaklanmıştı. Nedeni de sayıları binleri bulan tatilcinin hastaneye akın etmesiydi. Sahi ne oldu o günlerde denizden alınan numunelerin sonuçları?

Birkaç soru da Büyükşehir ve İlçe Belediye başkanlarına…

-Karasu’nun katı atık arıtma tesisi kaç nüfusa yeterli?

25 bin mi, 40 bin mi, 75 bin mi? Hangisi?

-İlçe nüfusunun 8’e 10’a katlandığı Temmuz ve Ağustos aylarında, tesislere boşalan tüm atıklar arıtıldıktan sonra mı Sakarya Nehri’ne ve dolayısıyla Karadeniz’e salınıyor?

-Kapasite yetersizliği nedeniyle arıtılmadan suya salının atık var mı?

TÜİK’in ‘sansürlü’ enflasyon sonuçlara imza atmak istemeyen kurum hesapları çalışanı 7 kişi açıklamadan bir gün önce rapor almış.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün ‘plajlar raporuna’ imza atan çalışanları bunu nasıl akıl edememiş?

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2022, 14:43

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
YORUMLAR
TUNCEL ÇABAŞ
TUNCEL ÇABAŞ - 4 hafta Önce

Deniz göller gibi duran sular değildir. Dereler gibi akan su değilsede denizlerde akıntı vardır bu bazen saatte 5 km ye kadar çıkabilir. Bu tek yönlü bir akıntı değildir. Rüzgara göre yön değiştirir. Ancak yapılan dalga kıranlar neticesinde durağan yerler oluşmuştur.buralar da çok olmasa bile bazı sorunlar çıkabilir.birde sakarya nehrinin etkisi vardır.akintinin batıdan doğuya doğru aktiginda sahil suyu değişebilir. Bütün bunlari göz önünde bulundurarak şu numunelerin alınması gerekir. Yaz aylarında rüzgarın poyrazdan esmesi plajı temiz tutabilir.

SIRADAKİ HABER