Cafer Bey’in öfkesini yatıştıran gerçek

Karasu Merkez Mezarlığı’ndaki tarihi mezar taşının yerinde olmadığını fark eden mali müşavir Cafer Şen, koruma önlemi almayan yöneticilere ateş püskürdü. Cafer Şen’in öfkesi gerçeği öğrenince dindi.

Cafer Bey’in öfkesini yatıştıran gerçek

Bayram arifesinde Karasu merkez Mezarlığı’nda yatan aile büyüklerinin mezarlarını ziyarete giden Mali Müşavir Cafer Şen, Karasu’nun kurucusu ve ilk ayanı Hacı Abdi Bey’in tarihi nitelikteki üzerinde kılıç, kama, terazi, kalem benzeri oyma işçiliğin bulunduğu ayak şahidesinin yerinde olmadığını fark edince tarihi eser kaçakçılarınca çalındığı endişesiyle hemen yetkililere haber verdi.

‘TARİHE SAYGIMIZ YOK!’

Diğer ziyaretçilerin de ilgisini çeken durum kısa bir araştırma sonrasında açıklığa kavuştu. Karasu’nun kurucusuna ait ayak şahidesinin tarih araştırmalarıyla bilinen Oğuzhan Kır ve ekibince koruma amacıyla sökülüp geçici olarak muhafaza altına alındığı belirlendi. Cafer Şen, tarihi nitelik taşıyan Hacı Abdi Bey ve aile bireylerine ait mezar taşlarının tümünün müzeye kaldırılması gerektiğini söyledi. Şen, “Maalesef tarihe saygımız yok. Kaymakamlık ve Belediye üzerine düşen sorumluluğu gecikmeden yerine getirmeli” dedi.

KIR: ‘KORUMAYA ALDIK’

Karasu tarihi ile araştırmalarıyla bilinen tarihçi Oğuzhan Kır da Karasu Haber’e yaptığı açıklamada, Hacı Abdi Bey’in ölümünün ardından Karasu Merkez Camii avlusuna gömüldüğünü, daha sonra kendisi ve ailesine ait mezar taşlarının önce Aziziye ardından da Merkez Mezarlığı’na taşındığını söyledi. Oğuzhan Kır,  taşların mermerden oyularak özel olarak yapıldığını belirterek, “Baş şahide çok değerli bir eser. Yönetici konumundaki kişilerin mezar taşları o dönemlerde sadece İstanbul’da yapılabiliyordu. Çalınmasın diye araştırma ekibimizle birlikte korumaya aldık. Yetkililerin bilgisi var” diye konuştu.

‘MÜZE ZOR AMA…’

Bir süredir Karasu’da bir müze kurulması için çalışmalar araştırmalar yaptıklarını anlatan tarihçi Oğuzhan Kır, bu işin pahalı ve zor olduğuna kanaat getirdiklerini söyledi. Bu tür tarihi eserlerin yine de bulundukları yerde ve belirli bir düzen içinde korunabileceğine işaret eden Kır, “Kaymakamlık ve Belediye konuya gereken ilgiyi göstermeli. Toplumun arzusu bu yönde” ifadelerini kullandı.

Tıkla: https://www.youtube.com/watch?v=dXg_H_pIo7c

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2021, 13:49

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER