banner379

Çatalbaş’tan terminal sorusu: 'O yetkiyi kullanacak mısınız?'

Karasu Belediye Meclisi’nin BBP’li üyesi Mehmet Çatalbaş, Büyükşehir Belediyesi’ne ait terminal yapma görevinin ilçe belediyesi tarafından devralınması hakkındaki kararda bir değişiklik yapılıp yapılmayacağını sordu. Çatalbaş, terminal arazisine sınır belediye arsasının satışının arkasında neler olduğunu araştırılmasını da istedi.

Çatalbaş’tan terminal sorusu: 'O yetkiyi kullanacak mısınız?'

Mehmet Çatalbaş konu ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Dikkat çekici konulara değinen Çatalbaş,  Nisan ayı olağan toplantısında Karasu Belediyesi’nin 2020 yılı faaliyet raporunun okunduğunu hatırlatarak, “Raporda projesi hazır olan yeni terminalin 2021-2022 döneminde tamamlanmasının planlandığı yazıyor. Ancak inşaata başlanmadan önce o konuda cevaplanması gereken bilinmez noktalar var” dedi.

ŞAİBE KOKAN SATIŞ

Terminal arsası ve çevresindeki uygulamalarla ilgili olarak geçmişten beri çeşitli söylentiler dolaştığını belirten Mehmet Çatalbaş açıklamasını şöyle sürdürdü:

“O arsa Karasu’nun en stratejik bölgesinde. Elbette terminal için isabetli bir seçim… Ancak hemen bitişiğinde bulunan belediyeye ait 3.397 m2 arsanın o dönemde şaibeli bir satışa konu olduğunu biliyoruz. 46 milyon liralık kredinin konuşulduğu günlerde bu arsayı ihaleyle İzmir Gaziemirli bir muhasebeci m2’si 181 liradan satın aldı. Şimdi değeri beşe katlandı. Tesadüfe bakın ki, Karasu Belediyesinin satıştan önce aldığı kredinin kullanımı için yapılan ihalenin komisyon başkanı da Gaziemir Belediyesi’nin bir memuruydu. Bu ikilinin birbirlerini tanıdığı basına kendi verdikleri beyanatlarla ortaya çıktı. Arsanın daha sonra Karasulu bir işadamına geçtiği bilgisine de sahibiz.”

‘YETERİNCE DUYURUMADI’

Arsa ihalesiyle ilgili olarak işletilmesi gereken yasal yollarda da eksiklikler bulunduğu iddiasında bulunan Çatalbaş açıklamasında şu konulara işaret etti: “Terminalin genişleme alanında bulunan ilçenin gözbebeği bir arsa satışa konuluyor, belediye meclisi üyelerinin haberi yok! Biz bu durumu mecliste dile getirdik ve MHP grubu olarak karşı çıktık. AKP grubundan da bazı arkadaşlar bizim gibi düşünerek satışa karşı oy kullansa da çoğunluk satışın iptaline hayır dedi.’’

‘DAVA AÇTIK AMA…’

Mehmet Çatalbaş, MHP grubu dönemin MHP İlçe Başkanı Recep Ali Küçük ile birlikte İdare Mahkemesi’ne satışın iptali talebiyle dava açtıklarını ancak bunun sürenin geçtiği gerekçesiyle reddedildiğini kaydetti. Çatalbaş açıklamasında, “O zaman anladık ki, AKP Belediyesine açılan davaları hukuken kazanmak hayaldir” ifadelerine yer verdi. BBP’li üye Mehmet Çatalbaş, yeni belediye yönetimine, “O dönemdeki arsa satışının arkasında neler olduğunu araştıracak mısınız? Bu satışla terminal yapmak için Büyükşehirden alınmış yetki arasında bir ilişki var mı? 2019’da yenilenmiş bir meclis var. O nedenle, eski dönemde devralınan terminal yapma yetkisini bu yatırımdan sorumlu Büyükşehir’e iade etmeyi düşünüyor musunuz?” sorularını yöneltti.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2021, 16:10

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER