Ceviz ve portakal büyüklüğünde dolu uyarısı!

Dikkat çeken hava tahminleriyle bilinen Hava Forum sitesi, aralarında Sakarya'nın da bulunduğu 4 il için ceviz ve portakal büyüklüğünde dolu uyarısında bulundu

Ceviz ve portakal büyüklüğünde dolu uyarısı!

   Hava Forum'un Twetter hesabına şu uyarı yapıldı: Başta İstanbul olmak üzere Sakarya, Yalova, Kocaeli ve çevrelerinde meteorolojik verilere göre iri dolu riski var. Bugün çok sıcak ama gecesi ve Cumartesi sabaha karşı düşüş var, bol meteorolojik aksiyon bekleniyor. Tedbirli olmakta fayda var, takipteyiz. 
HAVA FORUM SİTESİ UYARDI
   Hava Forum'un internet sitesinde ise daha ayrıntılı bilgiler yer alırken bu gece için şu uyarılar yapıldı: 
7 Ağustos 2021 Cumartesi 02:00 ila 06:00 saatleri arasında İstanbul (Özellikle Kuzey ilçeler ve Anadolu Yakası), Kocaeli, Yalova, Sakarya çevrelerinde özellikle Karadeniz’e bakan sahil ilçelerinde iri dolu riski (ceviz veya portakal büyüklüğünde) bulunmaktadır. Meteorolojik verilere göre, orta seviyenin kuru olması ve 650 mb’da 0 çizgisinin girmesi ve buna aşırı kararsızlığın eşlik etmesi hücrelerin güçlendiği anda iri dolu bırakabileceğini işaret etmektedir. İstanbul (Özellikle Kuzey ilçeler ve Anadolu Yakası), Kocaeli ve Sakarya’nın kuzeyinde 30 knot+ 0-6 km shear’a ilaveten 3500 J/Kg CAPE görünmektedir. Enerji çok yüksek, tüm bu birleşen riskler iri dolu gibi sert meteorolojik hadiselerin ortaya çıkabileceğine işaret etmektedir.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2021, 10:43

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER