CHP'den heyecanı doruğa çıkaran tören

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 103. yıldönümü CHP Karasu tarafından heyecanı doruğa çıkaran bir törenle kutlandı. CHP'liler Bulvar'da görsel bir şölene imza attı

CHP'den heyecanı doruğa çıkaran tören

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Bulvar'daki Atatürk Anıtı'na çelenk sunan CHP Karasu İlçe Teşkilatı bir kutlama programı düzenledi. Önce Kaymakamlıktaki ve stattaki törenlere katılan CHP'liler ardından da Bulvar'da 19 Mayıs heyecanını doruğa çıkaran bir törenle bayramı kutlandı.

CHP ilçe yöneticileri, partililer ve vatandaşların katıldığı tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Bu sırada bulvardan geçen vatandaşlar saygı duruşuna katıldı ve İstiklal Marşı’na eşlik ettiler. Dev Türk Bayrağı'nın açılmasının ardından CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt gençlerle Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Başkan Süt’ün; ‘’19 Mayıs 1919 ülkemizde tarih yazılan, ulusumuzun makûs talihini değiştiren, antiemperyalist mücadeleyi ve tam bağımsızlığı hedefleyen bir işaret fişeğidir’’ dediği sırada meşaleler yakan CHP’liler Bulvar’da görsel bir şölen oluşturdu. 
KİLOMETRE TAŞI
Başkan Süt yaptığı konuşmada şunları kaydetti: ‘’103. yıl dönümünü büyük bir gurur ve onurla kutlayacağımız 19 Mayıs 1919, cumhuriyet tarihimizin önemli kilometre taşlarından biridir. Ülkemizde tarih yazılan, ulusumuzun makûs talihini değiştiren, antiemperyalist mücadeleyi ve tam bağımsızlığı hedefleyen bir işaret fişeğidir. 
İşgal altındaki ülkemizde ‘Amerikan  mandacılığı mı, İngiliz himayeciliği mi benimsenmelidir’ gibi benzeri tartışmalara Mustafa Kemal tek seçenek koymuştur: ‘Ulusal egemenliğin esası olan tam bağımsızlık ve çağdaşlaşma’
'MIH GİBİ PERÇİNLEDİ'
19 Mayıs 1919'da başlayan kurtuluş ve aydınlanma yürüyüşü, bütün umutsuzlukları yıkarak saltanat ve halifeliği sonlandırmış, bölünüp parçalanmak istenilen vatan toprağında laik cumhuriyeti kurmuştur. 
Bir ulusun kaderinin saray ve şürekâsının iki dudağı arasında olamayacağını, egemenliğin Türk Milletinin kendisinde olması gerektiğini tüm dünyaya mıh gibi perçinlenmiştir.
Yüz yıllık intikam hırsıyla Atatürk’e saldırılmasının dayanağı da budur.
Dökülen kanların, yitirilen binlerce canın korkunçluğunu, dehşet ve üzüntüsünü yaşayan Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyeti gençlere emanet etmiştir.
‘HAK ETTİĞİ ÖNEMDE KUTLANMAKTAN KAÇINILIYOR’
Son yıllarda, hak ettiği önemde kutlanmaktan kaçınılan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı, Atatürk’ün bizlere armağan ettiği Nutuk’ta ifade ettiği gibi ‘Her durum ve koşulda’ büyük coşku ile kutlayacağız. Ne kadar küçümsetilmeye ve unutturulmaya çalışılırsa çalışılsın gençlerimiz ve bütün ulusumuz, 19 Mayısları sonsuza kadar yaşatmaya ve onurla yaşamaya kararlıdır.

'EMELLERİNE ULAŞAMAYACAKLARINI İLAN EDİYORUM'
Bağımsız ülküsünün ilk adımı olan 19 Mayıs’ı, o günün ruhunu çocuklarımıza anlatmak, bizden sonra gelecek nesillere aktarmak, bizlere bu toprakları yurt yapan kahraman ana ve çocuklarımız, cennet mekân şehitlerimize olan namus borcumuzdur.
Bu vesile ile başta gençlerimizin ve aklen her yaşta genç olanların 19 Mayıs ruhunu kutluyor, Bandırma Vapuru'na binmiş bir milleti kayıkçının kürekçisi yapabileceğini zanneden aciz ve hayal âleminde yaşayan asalakların bu emellerine hiç bir şekilde ulaşamayacağını ilan ediyorum.’’

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2022, 13:13

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER