banner181

CHP İlçe Başkanı Aykut Süt’ten 19 Mayıs mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısı ile mesaj yayınladı.

CHP İlçe Başkanı Aykut Süt’ten 19 Mayıs mesajı

CHP İlçe Başkanı Aykut Süt’ün mesajı şöyle;

   Bu yıl 101. yıl dönümünü kutladığımız 19 Mayıs’ın, Türk tarihinde en önemli dönüm noktalarından bir olduğunu söyledi. Osmanlı İmparatorluğu’nun da sonradan dahil olduğu İttifak Kuvvetleri 1. Dünya Savaşı’nda mağlup olmuş, İtilaf Devletleri ile Osmanlı İmparatorluğu arasında koşulları son derece ağır olan tarihli Mondros Ateşkes Antlaşması 30 Ekim 1918 imzalanmıştır. Anlaşma gereği ordumuzun silahları ve cephanelerine el konulmuş, vatan toprakları sudan sebeplerle İtilaf Devletleri tarafından işgal edilmeye başlanmış, imparatorluk düşman devletlerce pay edilmeye başlanmıştır.

   Gelinen durum ve koşullar altında İngiltere ve Amerika himayesi altına girilmesini kurtuluş olarak görenlere rağmen, Mustafa Kemal ve beraberindeki vatan evlatlarının kafasındaki düşünce ulus egemenliğine dayalı, kayıtsız,  koşulsuz, bağımsız yeni bir Türk Devleti kurmaktı.

Türk direnişinin başlaması

Son olarak 15 Mayıs’ta 1919 da İzmir’in Yunan kuvvetlerince işgal edilmesine karşı çıkan vatanperverler 14 Mayıs’ta gecesi İzmir Maşatlık meydanına toplanmıştır. Toplanan kalabalığa "Burayı Yunan'a vermeyeceğiz. Vermek isteyen kuvvetle paylaşacak kozumuz var" diye konuşma yapan Hasan Tahsin, 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’e çıkarma yapan seçkin askerlerden oluşan Yunan Efzon Alayı işgal askerine, Kordonboyu'ndan ilk kurşunu sıkarak Türk direnişini başlatmıştır. İşte bu hal kafalardaki bağımsızlık düşüncesinin vakit kaybetmeden hayata geçirilmesini açık olarak göstermiştir.

Varoluş meşalesi yakıldı

   Ulusal kurtuluşun ateşini yakmak isteyen Mustafa Kemal ve arkadaşları, Bandırma Vapuru ile 16 Mayıs 1919’da İtilaf Kuvvetlerinin işgali altındaki İstanbul’dan Samsun’a hareket etmiştir. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basan Mustafa Kemal ve arkadaşları, “ya bağımsızlık ya ölüm” parolası ile Türk Milleti’nin varoluş meşalesini yakmışlar, egemenliğin, esaretten kurtuluşun ve cumhuriyetin temellerini atmışlardır.

   Anadolu topraklarında yakılan Kuvayi Milliye ateşi ile örgütlenen Kurtuluş Savaşı sonrasında ulus egemenliğine dayalı, kayıtsız, koşulsuz, bağımsız yeni bir Türk Devleti kurulmuştur.

Herkes ulusal görevini ve sorumluluğunu bilmeli

   Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ulusal tarihimizin en önemli mihenk taşlarından olan bu adımı “Gençler! Cesaretimizi artıran ve devam ettiren sizsiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli sembolü olacaksınız. Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyet'i biz kurduk, O'nu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz. Herkes ulusal görevini ve sorumluluğunu bilmeli, memleket meseleleri üzerinde o düşünceyle, düşünüp çalışmayı görev edinmelidir. Kendiniz için değil, bağlı bulunduğunuz ulus için elbirliği ile çalışınız.” sözleri ile Türk Gençliğine emanet ve armağan etmiştir.

   İşte bizim de üzerimiz düşen görev ve sorumluluk, bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmaktır.

   Bu duygu ve düşüncelerle, Bandırma Vapuruyla 101 yıl önce Kurtuluş Savaşımızı başlatmak üzere Samsun'a çıkan, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'ne giden yolun ilk adımını atan, emperyalizme karşı başkaldırının kurtuluş savaşı, bağımsızlık, çağdaş cumhuriyet ve demokrasinin kıvılcım ateşi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve bu toprakları canlarıyla koruyan bütün kahramanlarımızı saygı ve minnetle anıyorum. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut SÜT

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2020, 14:00

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Idris bayram
Idris bayram - 4 ay Önce

Agzina sahlik baskanim seninde kandilin mubarek olsun omur boyu basarilar dilerim

muzehher gungor bayramimiz ve kadir gecemiz kutlu ve daim olsun baskanim
muzehher gungor bayramimiz ve kadir gecemiz kutlu ve daim olsun baskanim - 4 ay Önce

SIRADAKİ HABER