CHP: 'Karasuspor'a sahip çıkılmalı'

Cumhuriyet Halk Partisi Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, Karasuspor’un içine düştüğü durumdan büyük üzüntü duyduklarını belirterek, başta belediye olmak üzere herkesin kulübe karşı üzerine düşen görevleri yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

CHP: 'Karasuspor'a sahip çıkılmalı'

Kulüp yöneticileri ile belediyenin karşı karşıya gelmesinin doğru olmadığını belirten Başkan Süt yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

BELEDİYE YOL GÖSTERMİŞ, AMA…

Belediye yönetiminin Karasuspor’la ilgili açıklamasında özet olarak, sosyal medya üzerinden yapılan algı kampanyasını şiddetle reddettiklerini, genel anlamda sporun yanında olduklarını, bakanlık, il ve ilçe spor müdürlüklerinin aktif programlar düzenlediklerini, imkânlar ölçüsünde gerekli desteğin verildiğini, esasen belediyenin kanunla tanımlanmış vazifeleri arasında böyle bir yükümlülüğünde olmadığını, temel belediyecilik hizmetlerinin birinci gündemleri olduğunu, Karasuspor’unda nihayetinde bir dernek olduğunu, tıkanıklığın giderilmesinin hukuk yolu mümkün olduğunu, maddi sıkıntıların da belediye bütçesinden daha büyük ekonomiye sahip olan işadamları ve esnaflar eliyle aşılabileceğini” ifade edilmiş.

ÇOK KULLANILAN ALGI İDDİASI

Belediye yönetimi son zamanlarda yönetim anlayışlarını karşı yapılan tüm eleştirileri, kendilerine yönelik bir algı operasyonu olduğunu öne sürüyor. İdarecilerin işine gelmeyen, hoşuna gitmeyen eleştirel mahiyetteki her hangi bir şeye karşı kullandığı ilk cümlenin içinde algının, aslında dikkatleri başka yere çekmenin futbol tabiri ile topu taca atmanın yolu olarak öne çıkarıldığı kanaatindeyiz.

VAHİM BİR DURUM

Yürüttüğü siyasetinde sorumluluk üstlenmemeyi karakterine yerleştirmiş olan siyasi anlayışın çokça başvurduğu algı iddiasında bulunma durumunun, yerel anlamda kullanması çok vahim bir durumdur. 25 yılı aşkın süredir kenti yöneten anlayışın bu dilden vazgeçmesi son dereceme elzemdir. Her dönemde belediyenin eksikleri, hataları, yanlışları olmuştur gelecekte de olacaktır da. Bu anlamda yapılan eleştirileri kendilerine karşı açılmış bir savaş gibi düşünerek kibirli bir şekilde yanlış ve temelsiz açıklamalar yapmak belediye yöneticilerine yakışmamaktadır.

SPORA DESTEK BELEDİYENİN GÖREVLERİ ARASINDA

Açılamanın aksine amatör sporu ve sporcuyu desteklemek belediyelerin kanunla tanımlanmış görevleri arasındadır. Belediye Kanunu’nun Belediyenin Görev ve Sorumlulukları başlıklı14/b maddesinde bu husus “amatör spor kulüplerine ayni ve nakdî yardım yapar ve gerekli desteği sağlar” şeklinde açık olarak kabul edilmiştir.

VİZYON EKSİKLİĞİ

Vatandaşlarımızın ivedilikle beklediği temel belediyecilik hizmetleri noktasında gösterilen çabaya diyecek bir şey yok ancak bir belediyenin yönettiğini kentin adını taşıyan, 1955 de kurulmuş bir spor kulübünü alelade bir dernek gibi görmek de misyon ve vizyon eksikliğindir.

Bilindiği üzere, spor evrensel kültürün bir parçası, dinleri, dilleri ve ırkları farklı olan insanları bir araya getiren, insanların fiziksel etkileşiminin yanı sıra duygusal ve manevi anlamda da birbirleriyle ilişkilerini kuvvetlendiren bir sosyal uğraşı alanıdır. İnsanoğlunun tarihsel ve kültürel gelişimine baktığımız zaman spor ve sporcu felsefesi hep olumlu bir öğe olarak karşımıza çıkmaktadır.

HERŞEYE KAPALI BELEDİYE OLMAZ

Öte yandan, şehri şehir yapan, o yeri yaşanabilir ve tercih edilebilir kılan unsurlardan en önemlileri o şehrin ve şehri yönetenlerin kültür, eğitim ve spor politikalarıdır. Bu anlamda, sürdürülebilir bir kültür, eğitim ve spor politikası olmayan, sanata, sanatçıya, spora, sporcuya ve spor kulüplerine kapalı bir belediye bu şehri marka bir şehir ve cazibe merkezi yapamaz.

Kanaatimizce Karasu’yu marka bir şehir yapmanın en önemli yollarından biri “Karasuspor”dur. Siyasi bir rant elde etmek amaçlanmaksızın belediyemiz eli ve yönlendirmesi ile yapılacak kalıcı ve tutarlı politikalar uzun vadede Karasu’nun faydasına olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2021, 17:32

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER