banner469

CHP'li vekil Karadeniz, Karasulu balıkçılar için geldi

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, pazar günü Karasu’ya gelerek, sorunlarını meclise taşımak amacıyla Karasulu balıkçılarla buluştu. Karadeniz, ''Ülkemizde bu sektörle ilgilenen arkadaşlarımızın en güveneceği liman biz olmak zorundayız. Bunun için gayret gösteriyoruz” dedi.

CHP'li vekil Karadeniz, Karasulu balıkçılar için geldi

   Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, 25 Temmuz Pazar günü Karasu’ya gelerek Yenimahalle’de balıkçıların sorunlarını dinledi. ‘’Balıkçılarımızın sesi olmak için çalışıyoruz’’ diyen Karadeniz, Karasu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Atilla Bıçakçı ile birlikte balıkçılarla buluştu. Sinop Milletvekili Karadeniz'e Karasu CHP Başkan Yardımcısı Metin Ülker ve partililer eşlik etti.

   Barış Karadeniz, ‘’Ben siyaset yapmaya gelmedim. Benin derdim Türkiye’deki balıkçıların sorunlarını meclise taşımak. Ak Partililerin, MHP’lilerin, İyi Partililerin değil, bu deniz hepimizin. Siyasi görüşlerimiz ayrı olabilir ama ortak sorunumuz. Bu sorunlara sahip çıkmak, balıkçılarımızın yanında olmak için yola çıktık. Ülkemizde bu sektörle ilgilenen arkadaşlarımızın en güveneceği liman biz olmak zorundayız. Bunun için gayret gösteriyoruz'' dedi.

''YILLARDIR MÜCADELE EDİYORUZ’''

   Karasu özelinde balıkçı barınağı sorununu dile getiren Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Atilla Bıçakçı, ‘’Karasu’da çok fazla tekne var ama barınacağımız yer yok. En ufak bir esintide boğazdan çıkamıyoruz. İşimizi yapamıyoruz. Ayrıca acı kayıplarımız oldu. Tekneler battı. Yıllarca gelen başkanlar mücadele etti. Biz de mücadeleye devam ediyoruz ama artık Karasu’ya bir ses verilmesi lazım’’ diye konuştu.

TBMM GÜNDEMİNE TAŞINACAK

   ‘’Sektörün sorunlarını çok iyi bilmemize rağmen bir de sorunları denizlerimizin gerçek sahibi balıkçılarımızdan öğrenmek istedik’’ diyen Karadeniz, ‘’Ülkemizde balıkçının meslek tanımı yok. Önce meslek tanımını yapmamız lazım. Balıkçının sigorta sorunu var. Mazot 7,5 lira. Ağ fiyatları pahalı. Balıkçının sorunu çok. En büyük sorun da denizlerin kirlenmesi. Başladığımız bu süreçte balıkçılarımız bize büyük destek veriyor. Çok sorun var. Bunları Meclis gündemine taşıyacağız. Ama bu yola başladığımızda Sayın Genel Başkanımızın bu raporu tut derken bize vermiş olduğu görev bu raporu çözüm önerileriyle meclisin kamuoyuna sunmak’’ diye belirtti.

“DENİZCİLİK VE BALIKÇILIK BAKANLIĞI KURACAĞIZ”

   Karadeniz sözlerini şöyle sürdürdü; ‘’Aynı zamanda üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde Denizcilik ve Balıkçılık Bakanlığı'na iktidarımız da kurmak üzere sizin vermiş olduğunuz yani balıkçılarımızın ve sektörün vermiş olduğu bilgiler çok kıymetli. Çünkü ülkemizin ihtiyacı olan, iktidarımızda kuracağımız Denizcilik ve Balıkçılık Bakanlığı sizin söylemleriniz ve raporlarınız doğrultusunda yeni bir yönetmelikle kurulacak. Başardığımız takdirde sizlerin başarısı olacak. Biz vesile olmuş olacağız, çok önemsiyoruz ve farkındalık yaratıyoruz.’’

,

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2021, 11:41

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER