banner469

CHP’den dehşet verici iddia: O baraj mühendislik faciası

İSKİ’nin 2022 yılı bütçe görüşmeleri sırasında bitirilemeyen Melen Barajı tartışmalara neden oldu. CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, barajın mühendislik ve müteahhitlik hataları sonucu yanlış imal edildiği için çatladığını ve belki de hiç kullanılamayacağını öne sürdü. Balyalı, “Milyarlarca para ödenmiş bir Melen Barajı’nın mühendislik faciası nedeniyle İstanbulluların sırtına yük olarak kalması söz konusu olacak” dedi.

CHP’den dehşet verici iddia: O baraj mühendislik faciası

   Haber Özlem Güvenli imzasıyla Sözcü Gazetesi’nde yer aldı. Haberde bütçe görüşmesi sırasında yapılan konuşmalarda da Melen Barajı gerilimi yaşandığına dikkat çekildi.

NASIL ONARILACAK BELLİ DEĞİL

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı AKP ve MHP’lilerce içme suyu konusunda yapılan eleştirilere karşı söz alarak DSİ tarafından ihalesi yapılan Melen Barajı konusunda açıklamalarda bulundu.

Balyalı şöyle konuştu: “Baraj, mühendislik ve müteahhitlik hataları sonucu yanlış imal edildiği için çatladı. Bakım-güçlendirme ihalesi yapılalı 1,5 yıl olmasına rağmen tek çivi çakılamadı. Nasıl onarılacağı konusunda ortak bir fikir ne yazık ki yok.  2040, 2050, 2071'e kadar su sorununu çözeceğinden bahsederken belki de elimizde hiç kullanılamayacak ve bugünkü kurla milyarlarca para ödenmiş bir Melen Barajı'nın müteahhitlik- mühendislik faciası nedeniyle İstanbulluların sırtına yük olarak kalması söz konusu olacak.”

BİLİM İNSANLARI DİNLENMEDİ

Balyalı sözlerinin devamında, “Evet İstanbul'un suyunun 3'te 1'i Melen'den geliyor ama kışın isale hatları ile geliyor. Bu projenin amacı kurak geçen yaz aylarında Melen'den su alabilmek. Kanal İstanbul ile Sazlıdere Barajı iptal ediliyor. Melen Barajı'na şiddetle ihtiyaç var. Bilim insanları dinlenmediği için yapılamaz hale geldi. İstanbul halkının milyarlarca lirası çarçur edildi gitti” diye konuştu.

AKP: ALLAH'TAN KORKUN

AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş “Melen projesi sadece barajdan ibaret değil. Dörtte üçü bitti ve İstanbul'un suyunun üçte biri oradan geliyor. Allahtan korkun. CHP bir şey yapmaz, sadece konuşur. Pardon yapıyor heykel yapıyor. Sanatsal zevkimizi geliştiriyorlar.  CHP için bilimsel çalışma demek  de kendi tezlerini destekleyen bilim adamlarının çalışmalarıdır. Kanal İstanbul çalıştayına neden çok sevdiğiniz Celal Şengör'ü çağırmadınız? Sizin görüşünüzü desteklemediği için. CHP, tek tipçidir. Ülkeyi de öyle yönetmek istiyor, geçti o günler” dedi. 3. Köprü'ye, Yeni Havalimanı'na, AKM'ye CHP'nin karşı  çıktığını söyleyen Gökkuş “Türkiye'ye ihanet, bu büyük projelere karşı çıkmaktır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2021, 16:59

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER