Çiğ süte zam geldi

Karasu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Civelek ''Ne yazık ki maliyetleri açısından yine de 1,3 paritesinin çok gerisinde kaldı” dedi: Ulusal Süt Konseyinin toplantısı sonucunda 3,20 olan süt tavsiye fiyatı 8 Aralık’tan itibaren 4,70 lira olarak belirlendi...

Çiğ süte zam geldi

    Karasu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Civelek konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yeni fiyatların tüketici açısından yüksek görülebileceğini belirterek, “Ne yazık ki maliyetleri açısından yine de 1,3 paritesinin çok gerisinde kaldı” dedi.

Civelek’in açıklaması şöyle:

ARTIŞ KAÇINILMAZDI

“Bir önceki karar 1 Temmuz tarihinde 3,20 olarak açıklanan süt tavsiye fiyatında konseyin kendi çalışmasına göre yem maliyeti 3,05 liraydı. Bu fiyata göre 3,97 olması gereken süt fiyatı maalesef belirlenen paritenin çok gerisinde kaldı. Temmuz ayından geldiğimiz güne aşırı artan yem fiyatları sebebiyle süt fiyatlarının artırılması kaçınılmaz olmuştur. Fakat belirlenen fiyat yine süt/yem paritesinin çok gerisindedir. Yem fiyatları 200 liraların üzerinde seyretmektedir. Kilogram fiyatı 4 lira olan yeme göre süt fiyatının 5,2 lira gibi olması gerekiyor.”

YEM FİYATLARINDA ASTRONOMİK YÜKSELİŞ

“Bir diğer önemli nokta yem fiyatlarındaki artışın gelen süt zammını maalesef eritmesidir.

Temmuz döneminde açıklanan 3,20 rakamını üreticimiz eline alamadan gelen yem zamlarıyla kaybolmuştu. Aynı durumu maalesef şimdide yaşıyoruz, 8 Aralık’tan itibaren geçerli olacak bu fiyat henüz üreticinin eline geçmeden bugün itibariyle yem fiyatlarına 25-30 lira arasında zamlar yapıldı. Yem kilogram fiyatı 4 liradan 5 liraya dayandı. Bu durumda 1,3 olması gereken süt/yem paritesi 1’in de altına düşmüş durumda.

Bu şartlar altında Konseyin aylık ya da iki aylık dönemler halinde toplanarak mevcut duruma göre süt fiyatlarını düzeltmesi gerekmektedir.

Üreticilerimiz mevcut durumdan etkilenmeden üretimlerine devam etmeleri için mutlaka gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.”

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2021, 15:45

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER