Cinayeti mi bekliyoruz?

YOLLARI KAYMAK MİSALİ ASFALTLAYIP SON MODEL ARABASININ DİREKSİYONUNA KURULMUŞ KEYİF SÜREN VE İNSAN YAŞAMINI TEHLİKEYE ATAN SÜRÜCÜLERE SES ÇIKARMAMAK, MEDENİ OLMAYA YETMİYOR!

Cinayeti mi bekliyoruz?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da zaman zaman ‘Yol medeniyettir’ sözünü tekrarlar. Bunu tarihte kim söylemiş bilmiyorum. İnternetten araştırdım, güven verecek bir kaynağa ulaşamadım.  

Yolları kaymak gibi asfaltlamak ve son model arabanın direksiyonuna kurulup keyif sürmek medeni olmaya yetmiyor maalesef…

Hele hele, karşı kaldırıma geçmek isteyen bir vatandaşı 1,5 tonluk bir aracın altına alıp sürükleyerek canını almanın veya sakat bırakmanın medeni olmakla hiçbir ilgisi yoktur.

İki yıldır Karasu’nun Kuzuluk, Aziziye ve Kabakoz mahallelerindeki ana caddelerde önce yağmursuyu kanalları ve benzeri altyapı işleri tamamlandı, sonra asfaltlandı. Kaldırımları yapıldı ve ağaçlandırıldı.

Ancak, özellikle merkezden Aziziye çıkışına kadar yapılan asfaltlanan caddenin çok önemli bir eksiği bu güne kadar her nedense ihmal edildi.

Bu caddede hız kesici bariyerler yok ve Kızılcık sapağı dediğimiz kavşaktan geçerek Aziziye yönüne doğrulan araçların sürücüleri, deyim yerindeyse sürat yarışında ‘çıkış’ komutu alan yarışçıları aratmıyorlar.

Cadde başındaki fırın tabelasını gözü ilişen basıyor gaza!

Bu caddeye bağlantılı benim bildiğim sağlı sollu en az 11 tane sokak var.

Karşı kaldırıma yaya geçişleri yoğun; çünkü ilçenin Plaj caddesinden sonra en hareketli yeri.

Söz konusu cadde asfaltlandıktan bu güne kadar ölümlü bir trafik kazası yaşanmadıysa, inanın ki çok şanslı olduğumuzdandır.

Anlamakta zorlanıyorum…

Plaj caddesinde adım başı hız kesici bariyerlerle örülmüşken, bu caddede neden bir tek bariyer yok?

Beklediğimiz cinayeti aratmayacak bir kaza filan mı?

Bir ilçede habercilerin en verimli kaynağı belediyelerdir. Yaptıklarıyla ve yapamadıklarıyla…

Belediye hakkında haber yapmanın zamanı habercinin bakış açısına göre değişir. Benim tercihim, gördüğüm eksikliği sorumlu yöneticiye bildirip beklemekten yana oldu hep.

Bunu en iyi bilen de Karasu Haber’in yayına başladığı 2003 yılından günümüze kadar belediyeyi yöneten her kademedeki yöneticilerdir.

İşte bu konuda uyarımı yöneticilere telefon ederek değil de buradan ve alenen yapıyorum.

Çünkü herkesin gördüğü ve bildiği bu sorunun tarafı sadece belediye değil, aynı zamanda altına çektiği fil ağırlığındaki aracı kırlangıç hızında kullanıp insan yaşamını tehdit eden sorumsuz sürücülerdir. Bunların tümünü tek tek saptayıp telefonla uyaracak halim de yok!

Konuyla bağlantılı olarak, uzun süredir dikkatimi çeken bir duruma daha işaret etmek istiyorum.

İki yıldır belediyede farklı bir anlayış var. Yönetim vatandaşla arasına mesafe koymuş. Mesai saatinde belediye koridorunu turlayın, ne demek istediğimi anlarsınız.

Zabıta Müdürlüğü ve ekipleri ise bir başka alem!

Belediyenin bu birimi deyim yerindeyse ‘Ali kıran baş kesen’ olmuş!

Bu kanıya ilk olarak yaklaşık iki ay önce pazaryerine HES kodu olmadan girişin yasaklandığı gün vardım.

Hayır, Zabıta Müdürü’nün bir vatandaşla giriştiği ağız dalaşını kastetmiyorum. O sahne, dijital ortama silinmeyecek biçimde vidalanmış kaydıyla, belediye tarihinin sayfalarında yerini aldı bile!

Beni asıl hayrete düşüren, orada görevli genç bir bayan zabıtanın Gestapo şefi edasıyla sağa sola talimatlar yağdırmasıydı.

Bakıyorum bir süredir belediye zabıta trafik ekipleri de  şehir içini turlayıp çift sıra park etmek zorunda kalmış araçların sürücülerine çevreye rahatsızlık veren anonsla ceza tehdidi yağdırmaktalar.

Bu işler polisin görevi değil miydi? Sistem değişti de bizim mi haberimiz yok!

Hatalı parka ikazın da ricacı bir üslubu olması gerekmiyor mu?

Peki, şehir içinde aşırı süratle seyreden sürücüler için zabıtanın bir önlemi var mı?

En azından yöneticilerine bariyer koyma uyarısı yapmak gibi mesela!

Duran ve geçici olarak trafik sıkışıklığı dışında zararı bulunmayan sürücüye bağır çağır…

İnsan hayatını hiçe sayan sorumsuz sürücüyü görmezden gel!

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Adnan Yıldız
Adnan Yıldız - 4 ay Önce

Şehiriçi hızı önlemek için daha teknolojik sistemler var; Düzce’ye gidenler bilir:Elektronik Denetleme Sistemi(EDS)
Hız sınırlarını aşan kişi kendisine para cezası geleceğini bilirse gaza basmaz!
Bu arada, Karasu’yu gözetleyen kameralar birer ikişer arızalanıp devre dışı kalıyor. Minede Sistem çöktü çökecek. Bir zahmet el atsanız..!

Orhan Püskül
Orhan Püskül - 4 ay Önce

Bisiklet yolu olarak ayrılmış olan yollara motosiklet giremez, girmemeli çünkü, motosiklet motorlu bir taşıttır. Karayolları trafik kanununda böyle tanımlıdır, bisiklet yollarına girmeleri yasaktır, zabıta ve trafik polisleri bunlara dikkat etmelidirler

Nejdet Başaran
Nejdet Başaran - 4 ay Önce

Hocam çok önemli bir konuyu dile getirmişsin benim evimde eski hastane yolunda cadde yarış pisti gibi birde susturucuları sökülmüş motosikletle var çok gürültü yapıyorlar

SIRADAKİ HABER