Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'normalleşme' açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, normalleşmenin Mart ayında başlayacağını, sokağa çıkma yasaklarının aşamalı olarak kaldırılacağını, esnafı rahatlatacak adımlar açıklanacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'normalleşme' açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında mart ayından itibaren normalleşme adımlarına geçileceğini duyururken, illerin vaka sayısı ve aşı oranına göre sınıflandırılacağını ve buna göre adımlar atılacağını belirtti. Erdoğan, "İşine ara vermek zorunda kalan restoran, kafe, kıraathane vb. esnaflarımızı rahatlatacak adımların yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır" derken, hafta sonu başta olmak üzere sokağa çıkma kısıtlamalarının da illere göre aşamalı olarak kaldırılacağı mesajını verdi.

Kabine toplantısının ardından konuşan Erdoğan:

"Son kabine toplantımızın ardından okullarımızda kademeli olarak yüz yüze eğitime geçişin müjdesini milletimizle paylaştık. Bugünkü toplantımızda da salgının dünya, ülkemiz ve şehirlerimiz bazındaki seyrini ayrıntılı olarak tekrar değerlendirdik. Kimi şehirlerimizde karşımıza gayet iyi bir fotoğraf çıkarken, kimi şehirlerimizde sıkıntının ciddi düzeyde olduğunu gördük. İnşallah devlet ve millet olarak el ele verip bu musibetin üstesinden hep birlikte geleceğiz. Aşı çalışmaları, 5,5 milyonun hemen hemen üzerinde aşılama kampanyasını tamamladık. Neredeyse bunun dünyada benzeri yok. Halihazırda 5 milyon 700 bin aşılama sayısına ulaşmış durumdayız. İlk etapta ihtiyaç duyacağımız aşılarla ilgili gereken bağlantıları yaptık, tedariklerini parça parça gerçekleştiriyoruz. Şu hususları paylaşmak istiyorum.

KADEMELİ NORMALLEŞEM SÜRECİ

Mart, aşılamada çok büyük mesafe kat edeceğimiz bir ay olacaktır. Bu çerçevede illerimizi bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak mart ayı başı itibariyle kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz. Vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli şekliden sınıflandıracağız. İşine ara vermek zorunda kalan restoran, kafe, kıraathane vb. esnaflarımızı rahatlatacak adımların yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır.

SOKAĞA ÇIKMA SINIRLAMASI 

Öğrencilerimizin durumu da illerimizdeki vaka sayısına göre değerlendirilecektir. Hafta sonu uygulamasından başlayarak sokağa çıkma sınırlamasını da aşamalı şekilde kaldırıyoruz. Tabii burada önemli olan vaka sayısının tüm illerimizde sürekli azalmasıdır. Vatandaşlarımız bu konuda ne kadar dikkatli olur, ne kadar hassas davranır, kendi illerindeki görünümü o kadar iyileştirirlerse normalleşme takvimi o kadar hızlı ilerleyecektir. Türkiye salgın krizini başarıyla yürütmüş bir ülkedir. Tüm vatandaşlarımda bir kez daha yürüttüğümüz mücadeleye destek vermesini istirham ediyorum" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2021, 09:36

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER