banner469

Demiryolu çamura saplandı, şantiye arsası satışa çıkarıldı

"Çamura batan proje" olarak bilinen Karasu demiryolu projesinin şantiyesinin bulunduğu Ferizli sınırları içerisinde Sakarya köprüsünün bitişiğindeki arsa, sahibi olan banka tarafından "Yatırım fırsatı" olarak satılıyor. Proje başladığında şantiyeye gelen Binali Yıldırım çok umutlu konuşmuştu...

Demiryolu çamura saplandı, şantiye arsası satışa çıkarıldı

Bartın limanı ve sonradan faaliyete geçen Karasu Limanı’nı demiryolu aracılığıyla dünya ticaretine kazandırmak amacıyla hazırlanan projede ilk kazma 2011 yılında vuruldu.

Arifiye istasyonu ile Karasu arasındaki etap tamamlandıktan sonra Karasu'dan Bartın'a uzanacak olan yeni etaba geçilecekti ancak proje tam anlamıyla çamura battı.

2012 ve 2017'de iki kez duran rüya projenin güzergâhının bataklıktan geçmesi sebebiyle çalışmalar durdurulurken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı proje revize ihalesi yaparak projeye tekrar başlanacağını duyurdu.

Ancak İtalyan RPA S.R.L. firması tarafından 2019 yılında hazırlanan Karasu-Akçakoca-Ereğli Limanı-Çaycuma-Bartın Limanı Demiryolu Bağlantısı Revize Etüt Proje Ve Mühendislik Hizmetleri İşiyle ilgili 2 yıldır hiçbir ilerleme sağlanamadı.

SAYIŞTAY FAZLA ÖDEMEYİ BELGELEDİ

Demiryolunda çalışmanın durmasının ardından yüklenici firmaya ne kadar ödeme yapıldığı ve işin kaçta kaçının tamamlandığı soruları gündeme geldi. Kamuoyunu meraktan kurtaran bilgi Sayıştay raporuyla geldi. Sayıştay’ın konuyla ilgili incelemesinde yer alan bilgilere göre 320 milyon liraya ihale edilen altyapı işinin sadece yüzde 16’sının tamamlanmasına rağmen 825 lira ödeme yapıldığı açıklandı.

BİNALİ YILDIRIM ÇOK UMUTLUYDU

Projeye ilk başlandığı zaman Ferizli Sinanoğlu Mahallesinde Karayolları Genel Müdürlüğü'nün kamulaştırdığı arsada "Karasu Demiryolu hattı şantiyesi" kuruldu.

Yüklenici firma burayı merkez edinerek çalışmalara başladı.

Dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da 20 Haziran 2012'de şantiyede incelemelerde bulunarak, "Demiryolumuz, 55 kilometre uzunluğunda ve çift hatlıdır. Güzergahta bulunan 3 OSB'nin bağlantısını da ihtiva eden, çok önemli bir hat. Önemi nereden geliyor? Karadeniz'i Sakarya, İzmit ve İstanbul gibi Türkiye'nin üreten en büyük havzasına bağlıyor. Yani bu havzada üretilen ürünler Karadeniz üzerinden sevk edilecektir" diye konuşmuştu.

"KDV'SİZ YATIRIM FIRSATI"

İşte yıllardır atıl durumdaki o şantiyeyle ilgili bugün bir satış ilanı yayınlandı.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş, mülkiyeti kendine ait ve "kavaklık" vasıflı 199 bin 287 m² arsayı "KDV'SİZ YATIRIM FIRSATI" duyurusuyla satışa çıkardı.

Satış ilanında arsanın 10.052,06 m²’lik alanında Karayolları Genel Müdürlüğünün kamulaştırma işlemi yaptığı ancak mahkeme sürecinin devam ettiği bilgisi yer aldı.

Yaklaşık 200 dönümlük arsanın satışından 11 milyon 500 bin liralık gelir bekleniyor.

İHALE İLANI ŞU ŞEKİLDE:

Bankamız mülkiyetindeki, Sakarya ili, Ferizli ilçesi Sinanoğlu Mah. Adapazarı-Karasu yolu 135 parselde kayıtlı toplam 199.287 m² alana sahip kavaklık, 03/12/ 2021 tarihinde Banka Genel Müdürlük Binasında düzenlenecek olan ihalede “Kapalı Zarfla Teklif Alma” usulüne göre peşin bedelle satılacaktır.

YARGI SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Taşınmazın 10.052,06 m²’lik kısmı üzerinde Karayolları Genel Müdürlüğü lehine kamulaştırma şerhi bulunmaktadır. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından kamulaştırma bedelinin tespiti nedeniyle açılan davada mahkeme tarafından ihtiyati tedbir kararı verilmiş ve söz konusu karar taşınmazın tapu kaydına şerh edilmiştir. Yapılan yargılama neticesinde mahkeme tarafından davanın reddine karar verilmiş olmakla birlikte kararın kesinleşme süreci devam etmektedir. Söz konusu ihtiyati tedbir kararı Mahkemenin kararının kesinleşmesi sonrası kalkacak olup taşınmazın alıcıya devir işlemleri tedbir kararının kalkması halinde ve sonrasında gerçekleşebilecektir.

Muhammen Bedel: 11.500.000.-TL

Geçici Teminat Bedeli: 345.000.-TL

En Son Teklif Verme Süresi: 03/12/2021 saat 10:00'a kadar.

İhale Tarihi: 03/12/2021 saat 10:30

Şartname ve Teklif Mektubu Temini ve Bilgi İçin: www.kalkinma.com.tr - (0216) 636 87 51- 636 87 76

(*) Bankamız 2886 sayılı Devlet İhale Kanununa tabi değildir.

Kaynak: Medyabar

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2021, 12:06

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER