Deprem uzmanı Ahmet Ercan'dan Karasu için ilginç iddia

Deprem Uzmanı Profesör Övgün Ahmet Ercan: “Bu deprem Marmara’daki fayları etkilemez. Sakarya ırmağının geçtiği Karasu’da yeni bir boğaz açılması var. Gelecekte Pamukova üzerinden Manyas gölü Akçay’a uzanacak yeni bir boğaz oluşumu gerçekleşecek.”

Deprem uzmanı Ahmet Ercan'dan Karasu için ilginç iddia

Deprem uzmanı Prof. Övgün Ahmet Ercan 11 Nisan akşam saatlerinde Karadeniz’de Zonguldak açıklarında meydana gelen depremle ilgili olarak Odatv’ye değerlendirmelerde bulundu. Ercan, Karadeniz’de sık sık olmayan bu gibi depremlerin nedenine ilişkin sorularını da yanıtlarken şunları aktardı:

YIKICI DEĞİL

“Karadeniz aslında dengeli bir denizdir. Anadolu’nun altına kürek gibi giren Karadeniz kıtası vardır. Yalnız bu eski bir dalma batma kuşağı olduğu için çok büyük depremler üretmiyor. Üretebileceği depremler 4, 4.5, 5, 5.2 gibi… Yıkıcı değil. Derinlik Kandilliye göre 13 kilometre, AFAD’a göre 38 kilometre gözüküyor. Bu bizim yorum yapmamız için çok çelişki yaratıyor. Burada bu depremler olağan.”

KARASU’DAN AKÇAY’A YENİ BİR BOĞAZ

“Kuzey Anadolu kırığına da bir etkisi yok. İstanbul’u etkilemez. Sakarya ırmağının geçtiği Karasu’da yeni bir boğaz açılması var. Belki 10-15 milyon yıl sonra Pamukova üzerinden Manyas gölü Akçay’a uzanacak yeni bir boğaz oluşumu gerçekleşecek. Bu akşamki deprem bunun yarattığı bir gerginlik olabilir.”

İSTANBUL’U ETKİLEMEZ

Fakat dediğim gibi Karadeniz gergin bir deprem kuşağı değildir. Zonguldak açıklarındaki deprem de öncü bir deprem değildir. Abartılmasına, korku yayılmasına gerek yok. Kuzey Anadolu Fay Hattını ve beklenen İstanbul depremini kesinlikle etkilemez.”

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2022, 12:46

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER