banner368

Duvarın altında kalanlar!

Belki inanmayacaksınız ama 12 Şubat 2012 sabahı saat beşte beni telefonla arayan ve “Dediğin oldu, deniz Karasu’yu bastı” diyen kişi o sahili iş makinelerine dümdüz ettiren belediye başkanından başkası değildi!

Duvarın altında kalanlar!

Karasu Belediyesi sahile bir çeki düzen vermek için yaklaşık 1,5 yıldır üzerinde çalıştığı projeyi uygulamaya koydu.

Sahil Projesi önce afiş ve uygulama alanına asılan başkan fotolu pankartlarla duyuruldu.

Ardından meclis üyeleri bilgilendirildi.

Şehrin muhtelif yerlerindeki reklam raketlerine asılan renkli proje fotolarına meftun olanlar, sosyal medyadan övgü zinciri başlattılar.

Belediye çok iyi yapıyordu. Karasu’nun makûs talihini yeni başkan İshak Sarı yenecekti…

Önce kıyıya paralel olarak uzanan Karadeniz Caddesi’nde, çok değil daha birkaç yıl önce döşenmiş parkeler sökülüp kamyonlarla depolara taşındı. Ardından yağmur suyu boruları döşendi, elektrik ve fiber hatlar yeraltına alındı. Cadde boyu serpilmiş işyerlerinin yola taşmış çıkıntıları ile verandaları söküldü.

İşler tıkırında gidiyordu ki…

Ne olduysa 31 Mart Çarşamba sabahı oldu. Proje kapsamında bulunan bir duvarın inşaatına başlanmıştı. Bunu gören bir muhabir arkadaş kamera hilesiyle, zeminden çekim yapıp 110 cm yüksekliğindeki duvarı ilk bakışta 2 metreye yakın gösteren fotoğrafı haberiyle birlikte sosyal medyadan servis etti.

Kızılca kıyamet koptu. Deyim yerindeyse sosyal medya yıkıldı!

Yorumlar muhtelifti, ancak özellikle bir tanesi dikkat çekiciydi:

‘Duvar yapılırsa cadde boyu gezintiye çıkanlar masmavi denizi görmekten mahrum kalacaktı!’ Yürüyenler bir ölçüde görebilse de araçlarıyla gezenler bu zevkten tamamen mahrum bırakılacaktı!

Kimileri boğulma vakalarında ambulansların deniz kıyısına inemeyeceği tehlikesine işaret buyurdu. (Kumda gidebilen dört çeker ambulans da varmış demek ki, bilmiyorduk!)

Bazıları duvara yapılan harcamayla sokakların asfaltlanabileceği iddiasını öne sürdü.

1 Nisan sabahı baktık ki, yapılan 30 metre civarındaki duvar sökülmüş. Bir görevli duvarın 30 cm kısaltılacağını söylerken Belediye Başkan Yardımcısı aynı gün kuruma davet ettiği basına 15 cm’lik bir kısaltma planladıklarını açıkladı.

Sosyal medya bu kez plağı tersine çevirdi:

‘Belediye yanlıştan dönmüştü… Çok da iyi etmişti... Alkışı hak eden bir davranış sergilenmişti… Keşke başlamamış olaydı!..’

Kızgınlığı geçmeyenler de vardı: ‘Duvarın masrafı başkanın maaşından kesilmeliydi filan…’

Ofise geldim ve bilgisayara açıp “Karasu’yu deniz bastı” diyerek arşiv taraması yaptım. Karşıma yüzlerce fotoğraf çıktı. Bunların çoğunu 12 Şubat 2012 günü sabahın ilk ışıkları ile birlikte çekmiştim.

Yazının sonuna bu fotoğraflardan birkaçını ekliyorum.

Ve neden yapıldığını hiç sorgulamadan o duvara peşin hükümle karşı çıkanların bu fotoğraflara dikkatlice bakmalarını öneriyorum.

BİR ANI

Şimdi gerilere, 2009 Mart yerel seçimlerinden sonraki bir güne gidiyorum.

O dönem Karasu Turizm Derneği Başkanı ve uzak yol kaptanı Erdem Bal’la denizde bir düzenleme yapıldığı haberini aldık. Birlikte sahile indik. Kumsalda paletli bir dozer ve kepçe diye bilinen iş makinası kum tepelerini düzeltiyordu. Düzelmek ne kelime resmen sıfırlıyordu!

Çalışmaya nezaret eden çiçeği burnunda belediye başkanına yaklaşıp ne yapıldığını sorduk. “Caddede gezenler denizi göremiyor. Tepeleri indiriyoruz” yanıtı aldık. Erdem Bal bu kez “Birine danıştınız mı” sorusunu yöneltti. Hayır, sormaya gerek görülmemişti. Başkan iradesi böyle istiyordu ve tepeler inecekti!

Biz bu yapılan işi o günlerde kıyasıya eleştirdik. Bunun yanlış olduğunu ve hırçın Karadeniz’in kıyılarına dokunanı affetmeyeceğini dilimizin döndüğünce anlattık.

Belki inanmayacaksınız ama 12 Şubat 2012 sabahı saat beşte beni telefonla arayan ve “Dediğin oldu, deniz Karasu’yu bastı” diyen kişi o sahili iş makinelerine dümdüz ettiren belediye başkanından başkası değildi!

Bütün bu süreçler yaşanırken, bu gün kum tutması için planlanmış bir duvar için kıyameti koparan muhterem halkımızdan tek bir tepkinin geldiğini hatırlamıyorum.

Sadece vatandaş değil tabi…

Valilik sustu…

Kaymakamlık görmezden geldi…

İlgili bakanlıklar araziye uydu…

Muhalefet mi? Birkaç cılız demeç, birkaç karşı duruş gösterisi, o kadar!

Peki, şimdi uygulanan proje ve o duvar doğru mu?

Belediye projeye girişmeden önce en ince ayrıntısına kadar tanıttı mı?

Bunları ve sahilimize karşı yıllardır işlediğimiz diğer günahlar bir sonraki yazının konusu.

(NOT: Karasu Haber, Belediye Başkanı İshak Sarı’dan randevu talep etti. 2 Nisan Cuma günü (2019 seçimlerinden tam iki yıl sonra ilk kez) İshak Bey’in kapısını tıklatmış olacağız. Görüşebilirsek izlenimlerini de bir ara yazarım.)

Video görüntüsü için tıkla: https://youtu.be/fA9wCHKPXBw

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2021, 15:29

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cengiz Kuçhan
Cengiz Kuçhan - 3 ay Önce

Kıyının Korunması, Yapı Yasağı, Kıyı ve Denizde Yapılacak Yapılar (4)
Madde 6 – Kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralarda hiçbir yapı yapılamaz; DUVAR, çit, parmaklık, telörgü, hendek,kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz.
Kıyılarda, kıyıyı değiştirecek boyutta kazı yapılamaz; kum, çakıl vesaire alınamaz veya çekilemez. Kıyılara moloz, toprak, curuf, çöp gibi kirletici etkisi olan atık ve artıklar dökülemez.

Bünyamin korkmaz
Bünyamin korkmaz - 3 ay Önce

Zamanın belediyesinin sattığı araziler ne olucak bu bşr gasptır milletin tapulu malıma zorla çökmektir millete gelince boy uzunlugunda imar cit diye yazı tabelası as sonra kafana göre gasp nerde bu devlet bu millet sahipsiz kalmış

SIRADAKİ HABER