Elektriğe okkalı bir zam geliyor

Gerekçe; üretim maliyeti ile tarife arasındaki farkın büyümesi… Maliyet 2.41 ancak satış fiyatı 1.26…

Elektriğe okkalı bir zam geliyor

Elektriğe yılbaşı ve Nisan ayında yapılan artış sonrası maliyet artışları nedeniyle Mayıs ayında yeni bir zam daha gelebileceği belirtiliyor. Özellikle mesken abonelerine verilen elektrikte üretim maliyeti ile satış fiyatı arasındaki farkın yüzde 92’ye çıkması nedeniyle bu durumun sürdürülemeyeceği kaydediliyor. Enerji piyasası uzmanları, sektörde zammın Temmuz ayında beklendiğini belirterek ‘’Maliyet makası açıldığı için bu zam Mayıs ayına çekilebilir’’ yorumunda bulunuyor.

MALİYET SÜREKLİ YÜKSELİYOR

Şu anda elektrikte düşük tüketim satış fiyatı kilovatsaat başına 1.26 TL. Ağustos ayında üretim maliyetinin 3.54 TL’ye çıkması bekleniyor. Bu durumda aradaki fark yüzde 92’den yüzde 181’e çıkacak. Uzmanlar zammın gecikmesi durumunda bu oranın katlanarak artacağı ve bu nedenle hemen zammın kaçınılmaz olduğu öngörüsünde bulunuyor.

TÜM ABONE GRUPLARINDA

BOTAŞ’ın elektrik üretim doğalgaz tarifesi Ocak 2021’den bu yana standart metreküp başına 1.41 TL’den 10.75’e yükseldi. Artış oranı yüzde 600. Tüm maliyet elektrik satışına yansıtılmadı. Bu nedenle tüm abone gruplarına zam gelmesi kaçınılmaz bir durum olarak görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2022, 11:33

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER