banner379

Erdoğan açıkladı: 'Kısmen kapanma'

Cumhurbaşkanı Erdoğan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında 12 Nisan Pazartesi günü gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısında benimsenmiş tavsiye kararları çerçevesinde yeni tedbirler paketini açıkladı.

Erdoğan açıkladı: 'Kısmen kapanma'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu gün (13 Nisan) akşam 19.00 saatlerinde canlı yayınlanan açıklamasında vatandaşların, maske ve mesafe kurallarına riayet ederek bu mücadeleye destek vermelerini istedi.

Aşının vaka ve vefat sayılarını düşürmelerindeki etkisi gözlemlerle, rakamlarla tespit edildiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aşı sırası gelenlerin de bu imkânı derhal değerlendirmelerini istiyorum” ifadelerini kullandı.

İŞTE O TEDBİRLER

Erdoğan ülkemizin geçmişte de tecrübe ettiği kısmi kapanma çerçevesinde uygulamaya geçirilecek tedbirleri şöyle sıraladı:  

-Hafta sonu sokağa çıkma uygulaması sürerken, hafta içi sokağa çıkma saatlerinin saatleri akşam 19.00 ve sabah 05.00 olarak güncellendi.

-Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirlerarası seyahatlere izin verilmeyecek.

-Bir süre önce ara verilen 65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlaması yeniden getirildi.

-Kamuda saat 16.00’da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak, hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacak. Şartları uygun olan özel sektör firmaları da bu yönde teşvik edilecek.

-Eğitimde sınav sürecinde olan sekizinci ve on ikinci sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecek.

-Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu ve benzeri mekânlar faaliyetlerine bayram sonrasına kadar ara verecek.

-Lokanta ve benzeri işletmeler ise Ramazan boyunca sadece belirlenen saatlerde paket ve gel-al hizmeti ile çalışmalarını yürütecek.

-Düğün, nişan, kına, nikâh, genel kurul ve bütün toplantılar ile kapalı alanlarda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelenecek.

-Oteller sadece kendi müşterileri ile sınırlandırılmış şekilde hizmet verecek. Sahte rezervasyon ve benzeri hilelere göz yumulmayacak.

-Konaklama tesisleri ile evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar yapılamayacak.

-Erdoğan, konuyla ilgili diğer ayrıntıların İçişleri Bakanlığı tarafından bu gece yayınlanacak genelgeyle duyurulacağını ve uygulamanın 14 Nisan Çarşamba akşamı başlayacağını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2021, 18:24

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER