Erdoğan: Çalışmaları görenler gurur duyuyor

AB çerçevesinde ilimizde pek çok gençlik, spor ve Erasmus projesi üreten ve faaliyete geçiren KARGENC, şimdi de sağlıklı yaşam alanında bir çalışma sürdürüyor.

Erdoğan: Çalışmaları görenler gurur duyuyor

   KARGEC bu kez bisiklet projesi ile gündemde. Proje ‘Bisiklet: İki Tekerlek Bu Proje İçin Yeterli’ sloganıyla hayat buluyor. Avrupa Birliği (AB) finansmanında Erasmus-Spor programı kapsamında yer alan projede Karasu Kaymakamlığı ve KARGENC’in yanında Romanya, Yunanistan ve Avusturya yer alıyor. Projenin uluslararası toplantısı ise 3-4 Ağustos 2021 tarihlerinde Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapıldı. Toplantıda ilk sırada sunum yapan Yunanistan ekibi, ülkelerindeki bisiklet kullanımını istatistiklerle anlatıp eğitim alanında yapılan teşviklerden söz etti. Daha sonra söz alan Romanya temsilcisi de şehir bazında bisiklet kullanımı ve ülkesinde bu konuda yapılan yeni çalışmaları dile getirdi.

DÜNYANIN EN YAŞANABİLİR KENTLERİ

   Toplantının ev sahibi konumundaki Avusturya, bisiklet konusunda projedeki en yetkin ülke olarak göze çarptı. Dünyanın en yaşanabilir kentleri arasında hep ilk üçte yer alan Viyana’da 40 km. şehrin göbeğinde olmak üzere 1400 km’ye yakın bisiklet yolu bulunuyor. Geçen yıl bisiklet kullanımını daha da yaygınlaştırmak için Müzelere ücretsiz girmek gibi çeşitli kampanyalar yapılmış. Bu şehre gittiyseniz ya da burada yaşıyorsanız bisiklet sahibi olmanız şart değil, 120’ye yakın citybike adı verilen kiralama yerleri bulunuyor hatta çeşitli yaş gruplarına ve güzergâhlara bağlı olarak rehberli turlar da düzenleniyor. Şehirde ücretsiz bulabileceğiniz sadece bisiklet yollarını gösteren haritaları da edinmek mümkün.

TÜRKİYE’NİN BAŞARILI SUNUMU

   Toplantıda son sunumu yapan Türkiye ekibi ise ülkemizde oldukça düşük düzeyde olan bisiklet kullanımı konusunda planladıkları girişimleri anlattılar. Türk ekibinin başarılı sunumu katılımcıların ilgisini çekti.

   KARGENC, ortağı olduğu bu projeyle tüm bu sorunları bir nebze olsun gidermeyi, alternatif çözüm önerileri sunmayı hedefliyor. Sakarya bu konuda ülkemizdeki avantajlı illerden biri. Bisiklet kullanımına son derece uygun bir arazi yapısı var. Yeni yapılan şehir içi yol çalışmalarında bisiklet yollarına yer verilmesi de olumlu bir gelişme. Ayrıca geçen yıl Sakarya’da Dünya Dağ Bisikleti Şampiyonası’nın yapılması ve sırf bisiklet için şehir içinde bir Ayçiçeği Vadisinin de bulunması bu şehri, bisiklet konusunda ön plana çıkarıyor. Projenin koordinesinde yer alan Karasu Kaymakamlığı da özellikle yeni sahil ve şehir içi düzenlemelerinde bisiklet güzergahlarına yer verilmesini teşvik edip destekliyor.

KÜRESEL MARKA KARGENÇ

   Konu ile ilgili konuşan Cafer Erdoğan, açılımı Karasu Gençlik, Sanat ve Spor Derneği olan KARGENC’in her geçen gün büyüyerek ilimizi hatta ülkemizi aşan bir noktaya ilerlediğini söyledi.  Erdoğan, ‘’Avrupa Birliği çerçevesinde birçok Erasmus, gençlik ve spor projeleri gerçekleştiren, ortak olan KARGENC aynı zamanda ülkemizdeki EURODESK temas noktalarından biri. Artık AB projeleri konusunda eğitimler de veren KARGENC aynı anda birkaç projeyi yürüten bir aşamaya geçmiş durumda. Ülke geneline yayılan gönüllü talepleri ise oldukça yoğun konumda ve şehrimizin kültür-sanat ve spor alanında küresel markalarından biri olmuş durumda. Avrupalı partnerleri içerisinde saygın bir konumda olan derneğin bu başarısında yönetim kurulu başkanı Ersel Aydın ve başkan yardımcısı Elif Kayhan’ın gerçekten yoğun, ciddi ve arı gibi çalışmaları önemli yer tutuyor. Serdivan Kemalpaşa Mahallesi Medeniyet Bulvarı’ndaki ofise gelip çalışmaları görenler, Sakarya’daki böyle bir oluşumdan haberdar olup gurur da duymuyorlar değil. KARGENC, aynı zamanda ASKF üyesi ve federasyona bağlı, alanındaki tek kulüp olma özelliğini de sürdürüyor’’ diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2021, 11:58

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER