Ergün Özkan yazdı: Karasu-Adapazarı Demiryolu; 73 km; biten 20 km; ihale 320 milyon, ödenen 820 milyon!

Medyabar yazarı Ergün Özkan son makalesinde bir türlü tamamlanamayan ve Sayıştay raporlarına ‘yolsuzluk’ olarak geçen Karasu-Adapazarı Demiryolu hattı inşaatını gündeme getirdi.

Ergün Özkan yazdı: Karasu-Adapazarı Demiryolu; 73 km; biten 20 km; ihale 320 milyon, ödenen 820 milyon!

Özkan ‘Elini Korkan Alıştırma’ başlığını taşıyan yazısında, Sakarya SAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Bekdemir’in, Demiryolu bize nefes aldırır”  şeklindeki açıklamasına dikkat çekti. Özkan Bekdemir’in “Karasu limanının bizim ihracatımız için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yerel yöneticilerimizin de elinden geldiğini yaptığına inanıyoruz ama elbette bazı sorunlar ve problemler yaşanıyor olabilir…  şeklindeki görüşlerine yer verdi.

Ergün Özkan, Karasu- Adapazarı Demiryolu hikâyesinin çok eskilere dayandığını belirttiği yazısında değindiği konular ana başlıklar halinde şöyle:

-İhalenin gerçekleştirilmesi ve rüya projenin yapımına 2010 yılında başlanıldı. Adapazarı-Karasu Limanı-Ereğli-Bartın bağlantı demiryolu hattı olan ve Karadeniz’i, İç Anadolu Bölgelerini birbirine bağlayacak rüya proje diye adlandırılarak sunumları yapıldı, haklı olarak ta beklenti yüksekti.

-Yük taşımacılığı, sanayicinin ürettiği ürün hat batıdan Ankara- İstanbul hattına, doğudan ise Zonguldak-Çankırı-Kayseri demiryoluna entegre edilecek.

-Batı Karadeniz de üretilen ve limanlara gelen ürünlerin ülkenin her tarafına dağıtımı sağlanacak. Bu sayede ülke ekonomisi ve bölge ekonomisi gelişecek.

-Akaryakıta ardı ardına gün aşırı gelen zamlar ile demiryolu ulaşımının öneminin de düne göre daha fazla olduğunu anlatmış. Çok ta haklı lojistik maliyetlerinde ki artış demiryolu taşımacılığını zorunlu kılıyor.

-Sayıştay, 12 yıl önce ihalesi yapılan Adapazarı-Karasu Demiryolu projesine ilişkin raporunda, 750 günde bitirilmek üzere 320 milyon liraya yaptırılması amaçlanan 73 kilometrelik demiryolunun 820 milyon lira ödenmesine rağmen 20 kilometreden az bir alanda zemin ıslah çalışmalarının tamamlanabildiği belirtilmiş.

-Sayıştay raporuna göre hattın zemin çalışmalarının çok kısa bir bölümü için yani 20 kilometrelik bölümü için ihale bedelinin bütününün üç katı bedeller ödenmiş.

-Daha net anlaşılması için rakamları bir kez daha yazalım, ihale bedelinin tamamı Adapazarı-Karasu Demiryolu hattının bitirilmesi ve kullanıma hazır halde teslim edilmesi karşılığında ödenecek bedel, 320 milyon lira.

-Buna karşılık 20 kilometrelik ve yalnızca zemin ıslah çalışmaları için ödenen bedel ise 820 milyon lira. Sanırım zararın boyutunu anlatmak için yeterli olmuştur, fazlasını zorlamaya gerek yok.

-Bugün itibariyle ne yapılmakta bilemiyoruz, saha çalışmaları uzunca yıllar önce durduruldu ve henüz bir çalışmada yapılmamakta.

Ergün Özkan’ın yazısının tamamını okumak için:https://medyabar.com/makale/11065727/ergun-ozkan/elini-korkak-alistirma

820 MİLYON BUHAR OLMUŞ!

Özkan’ın yazısına Burak 54 rumuzuyla gelen yorum ise şöyle:

Burak 54 - Asıl soru şu: neden kimse çıkıp ta açık açık kral çıplak diyemiyor?? şehrin siyasileri sivil toplum örgütleri sanayicileri ve gazetecileri?? Neredesiniz? Ortada büyük bir vurgun talan yalan ve belli ki bürokratik kanalda iş birlikçiler var! Üst perdeden alengirli laflar etmeye gerek yok!! Ortada ne demir var nede yol! Ama 820 milyon buhar olmuş! Bu iş Sakarya siyasetinin bürokrasinin şehri yönetenlerin ve her şeyden önemlisi fikri hür vicdanı hür cumhuriyet savcılarının namus meselesidir!! Tıpkı bmc arazisi ve hayali fabrika gibi! Tıpkı karasu belediyesinde kaybolan 15 milyon gibi.. tıpkı tıpkı tıpkı…. Vs vs

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
YORUMLAR
veysel saka
veysel saka - 3 hafta Önce

ergün tşk yazı bu işte yazdığın yazı herkesi rahatsız edecek tüm mesele bu işte nerde bir eksiklik yapılmayan bir şey varsa ergun özkan orda olacak

SIRADAKİ HABER