Erozyon mola verdi!

Karasu sahilinde deniz geriye çekildi ve kıyı erozyonu yavaşladı.

Erozyon mola verdi!

30 METRE ÇEKİLDİ

İki haftadır Sakarya ve Türkiye gündemine yerleşen Karasu sahilindeki erozyon, kuzeyden esen rüzgârın yön değiştirmesiyle birlikte büyük ölçüde durdu. Geçmişte yapılan dalgakıranların bittiği yerden itibaren geri plandaki ana caddeye 30 metre yaklaşan Karadeniz’in 24 Mart gecesi kuzey doğu yönünde başlayan poyraz rüzgârı sonrasında yaklaşık 25 metre geriye çekildiği gözlendi.

BEKLENİYORDU

Konuyla ilgili olarak Karasu Haber’in sorulanını yanıtlayan Karasu Haber’in görüştüğü Ulaştırma ve Altyapı Yatırımları Bakanlığı’ndan bir yetkili, gelişmeyi beklenen bir durum olarak niteledi. Denizlerde kıyı aşınmaları veya diğer değişmelerin meteorolojik olgularla doğrudan ilişkisi bulunduğunu hatırlatan aynı yetkili, “Uzunca bir süredir hakim rüzgâr karayeldi. Dünden itibaren poyraza çevirdi ve söz konusu bölge kum toplanmaya başladı, bekliyorduk zaten” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2022, 13:27

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şakir Şen
Şakir Şen - 3 ay Önce

40 yılın bilançosuna göre, Karadeniz Caddesi ile Deniz arasındaki mesafe aynıdır. Peki değişen nedir? Önce Bo bölgede yol kodu yükseltildi. Bu durumu gören rüzgar biraz yön değiştirerek korkutayım dedi. Bu kadar yeter diyerek, eskisi gibi esmeye başladı. Kıyı eski haline gelirken, anlaşıldı ki Karadeniz kumsalda çok güzel bir temizlik yapmıştı. Mevcut kumsal tatilcileri karşılamaya hazır bekliyor. Denizin kumsalda yaptığı temizliği, Büyük şehir, küçük şehir, bütün mahalle gece gündüz aylarca çalışsak yapamazdık. Dalgakıran yapımını bir daha mı düşünsek ne dersiniz?

SIRADAKİ HABER