Esnaf, kulağı çekilecek çocuk mu?

HER ELEŞTİRİYE BABALANMAK, KABAHATİ GİZLEME ÇABASIDIR. YÖNETİM KADEMESİ ELEŞTİRİYE TAHAMMÜL ETMELİ. ÜSLUBUN DA BİR ADABI OLMALI.

Esnaf, kulağı çekilecek çocuk mu?

“-Terbiyesizliğin lüzumu yok!”

“-Siyasi hokkabazlar!”

“-Yaygara koparıyorlar!”

 “-Belediye AVM veya düğün salonu değil!”

“-Halkla ilişkiler ikiyüzlülüktür!”

Son bir ayda, iktidar kanadından siyasilerin ve belediye yöneticilerinin basına veya kendi sosyal medya hesaplarına yansıyan açıklamalarından öne çıkan bazı söylemler bunlar.

Nasıl, beğendiniz mi üslubu?

Bir fırıncı esnafıyla konuşuyoruz. 6 ay önce satılmayıp bayatlayan ekmeklerin öğütülüp galeta unu yapıldığını veya hayvan barınağına gönderildiğini belirtip “Şimdi millet her sabah bayat ekmek kuyruğunda desem yalan olmaz” diyor.

Ben bunu yazınca birilerine göre ‘yaygara koparmış’ oluyorum, öyle mi?

Pazaryerinde futbol topu büyüklüğünde bir kapuska 50 TL, bezelyenin kilosu 40 TL olmuş…

Bunu dillendiren kişiye ne tür bir hakareti uygun görür acaba yöneticilerimiz? 

Akaryakıta gelen fahiş zam sonrası şehir içi olmasa bile şehirlerarası yollarda in cin top oynuyor. İnanmayan Karasu batı çıkışı kavşağında yarım saat gözlem yapsın bakalım; kaç araba geçiyor görürsün!

Başkan, ilçe danışma toplantısında açıklıyor: “Sahil projesine 14 milyon harcadık. Şimdi 50 milyona yapamazsınız!”

Doğru söylüyor elbette ama yol aynı yol, zemin aynı zemin, kullanılan malzeme aynı malzeme… Ne olmuş da fiyat üçe katlanmış?

Başkanın açıklaması 5 ay içinde fiyatların üç kat arttığının itirafı değil mi?

Demirin, çimentonun, yer karosunun, mazotun, ilacın, gübrenin, şekerin, unun, ekmeğin, pidenin; aklınıza ne gelirse her şeyin fiyatı el yakmıyor mu?

Bu durumda, ekonominin iyi yönetilmediği gerçeğini dile getirenler terbiye sınırlarını aşmış mı sayılacak?

Halkın belediyesini “AVM değil, düğün salonu hiç değil” diye tarif eden belediye başkanını eleştirmek, her halde edep dışı kabul edilecek!

“Bizde bir moda daha var. Halkla ilişkiler diye tutturmuşlar, çay çorba ha ha ha, ho ho ho… Halkla ilişkiler adı altında toplumu kandırma, ikiyüzlülük, sahtecilik, ağıza bir parmak bal çalma gibi bir algıdır gidiyor.”

Şimdi bu teze karşılık birileri, “Kardeşim, geçmişte kim veya kimler halkla ilişkilerde ikiyüzlülük yapmış, açıkla. Onlar yanlış yapmışsa sen halkla ilişkilerin doğrusunun nasıl olacağını göster” deme gafletinde bulunsa ne tür hakaretler beklemeli?

Neyse ki, bu sözler yüzlerce kişi önünde söylenmemiş olduğundan hafifletici neden sayılabilir!

Terminal caddesi yeniden düzenlenecek. Çok değil beş bilemediniz 6 yıl önce özene bezene döşenen parkeler sökülüp yerine asfalt dökülecek.

Yeni yönetimin tercihidir. Halkın çoğunluğu da bu tür yenilemeleri alkışlıyor.

Cadde esnafından biri çıkıp, “Kardeşim bu parkeleri döşeyen de sizin partinin belediye başkanıydı. Yanlış idiyse zamanında niye engel olmadınız?” diye sormuyor.

Nasıl sorsun? Hizmeti engellemek, ilçeye ihanet etmekle suçlanmak var!

Esnaf bunun yerine ne yapıyor?

Yeni seçilen Esnaf Odası Başkanı’nın çevresinde yay oluşturup “Cadde çift yön olsun, kaldırımlar dar tutulsun” diyor.

Belediye Başkanı da bunu görev alanına müdahale sayıp sosyal medya hesabından oda başkanına demediğini bırakmıyor. Özeti: “Haddini bil, terbiyesizlik yapma!”

Ne seviye ama değil mi?

Bu çıkışta “Kızım sana söylüyorum gelinim sen dinle” kokusu yok mu?

Tabi ki esnafın değil yönetimin dediği olacak!

Bundan önce, öncekinden önce, daha daha önceki yönetimlerin yaptıkları abuk sabuk işleri görmezden gelirsen, bugün işte böyle habire yaramazlık yapan ilkokul çocuğu gibi kulağını çekiverirler!

Bütün bunlardan rahatsız olan bir muhalefet partisinin ilçe başkanı, kendisini açıklama yapmak zorunda hissediyor. “İmajımız zedeleniyor. Böyle ulu orta ve hele hele basın önünde tartışmayın. Kendi aranızda buluşup konuşun ve anlaşın!”

Kamuoyuna duyurulmasını istediği ‘bari basın ve dolayısıyla kamuoyu duymasın’ makamındaki açıklamayı kime gönderiyor bu başkan?

Elbette kamuoyuna duyurmada aracı olsun diye, o lanet olası basına!

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2022, 07:14

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
YORUMLAR
sabri reyiz
sabri reyiz - 2 ay Önce

Siz kral çıplak demeye devam ediniz hocam. Kral gerçekten çıplak.

Findik horoz
Findik horoz - 2 ay Önce

Chp geldiginde 7 sente muhtac olacaz,bu gunler iyi gunler

Ya guney doguyu verecek chp,eyalet sistemi ozerklik getirecek,abd ye ragmen getirmez ise yazin bir kenara wkmege muhtac kalacaz.yemege bayat ekmekte bulamayacaz.yaz hicam gun ola harman ola

SIRADAKİ HABER