Esnaf odası başkanı değişecek mi?   

Esnaf odası başkanı değişecek mi?   

   Yarın, Karasu Esnaf Odası seçimlerinde üç aday var; Halen Başkan İlyas Balcı, dördüncü defa aday olan Cihan Emre ve son anda aday olan Hüseyin Can…       

  Öncelikle şunu söyleyeyim, aday olanların hepsine de başkanlık yaraşır, hepsi Karasu’nun sevdiği esnaf, hepsi de iyi arkadaşlar. Ancak, iyi insan diye araba kullanmayı bilmeyen birine arabanızı verir misiniz? Vermezsiniz tabii. Esnaf Odası Başkanlığı için de sırf iyi insan diye oy kullanılmaması, başka kriterler aranması, özellikle esnafa neler verebileceği tartışılmalı. Yoksa, bu abi Rizeli, bu Trabzonlu, bu Abaza kökenli diye oy kullanılmasın. Sonuçta herkes Karasulu ve “Ben Karasuluyum” diyen kazansın.

    İlyas Balcı, yılların siyasetçisi, ağır adam… Her türlü başkanlık ona yakışıyor. Ancak son kazandığı seçimlerde son defa aday olduğunu söylemişti. Sanırım etrafından gelen teklifleri reddedemedi ya da başkanlık yapmanın bir tılsımı var ki, ısrarla aday oluyor. Gönül isterdi ki, kendi isteğiyle ayrılsın ve gençlerin önünü açsın, “Gönüllerin Başkanı” olarak anılsın… Yıllardır esnaf odası başkanlığı yapan İlyas abimizin verdiği vaatler pek inandırıcı değil. “Yıllardır başkansın, neden yapmadın!” derler adama. Ancak, yılların verdiği deneyimle yine de güven veriyor.

  Cihan Emre, fotoğrafçılık olarak başladığı meslek hayatına, gazeteci olarak ağırlık verdi. Öyle ki, yıllardır Karasu’da gazetecilik yapan ağabeylerinin pabucunu dama atar nitelikte… Özellikle canlı yayına geçtiğinde, yüzlerce takipçisi oluyor. Bu yüzden ülke medyası Cihan Haber ile bile karıştırılıyor bazen. Karasu’nun değerlerinden oldu ve güzel işler başarıyor. Yarışta en büyük avantajı, medyayı iyi kullanması…Daha yarışa girmeden Karasu esnaflarını bir internet sitesi altında toplaması bile neler yapabileceğinin bir işareti. Ben özellikle, Karasu esnafının internet üzerinden de satış yapabilmesini sağlamak projesini takdir ettim. Sakalını kısaltıp saçına da düzen vererek takım elbiseli olarak Karasu esnafını dolaşan ve destek toplayan arkadaşımız, kazandığı takdirle bu işi başarır diye düşünüyorum. Geçmiş dönemde kendisine atılan iftira haberleri tamamen yalanlayan arkadaşımız, kazanamasa bile Karasu halkına internet haberciliği, Karasu haberleri ve canlı yayınıyla hizmete devam edeceğinden kuşkumuz yok. Bu ilçede yıllarca belediye başkan adayları Trabzon ya da Rizeli olmaları sebebiyle seçilmişlerdir!

   Hüseyin Can arkadaşımızın ise başkanlık seçimi için ilk deneyimi…Yıllardır küçücük odasında, çok daha küçücük parçalarla uğraşan ve saat tamirciliği yapan arkadaşımızın aday olması şaşırttı doğrusu. Öyle sanıyorum ki bunu kendisi düşünmemiş, etrafından birilerinin “Sana yakışır, sen başarırsın, arkanda biz varız” demesiyle aday olmuştur. İnsan olarak çok iyi bir karakter yapısına sahip arkadaşımıza tabii ki başkanlık da yakışır. Bence tek handikabı, küçük işlerle uğraşmaktan büyük işlere pek vakit ayıramamış olmasıdır. Boş zamanı fazla olmadığından, diğer esnaf arkadaşlara gerektiği kadar vakit ayıramamış olmasıdır.

   Hüseyin Karapınarlı, Cihan anne tarafından Karapınarlıdır. Bu da aynı tabanın tercihi hangisine yönelirse onun oylarının biraz daha artacağı düşüncesini doğurmaktadır. Normal hayatta birbirlerine destek olacak iki arkadaşın rakip olması da ilginç tesadüf… Sanki kaybederlerse Karapınar iki kere kaybedecek gibi! Karapınar’dan evli olduğum için her ikisi de kayınbiraderim sayılsa da Sarıoğlu sülalesinden evli olduğum için de İlyas abim bacanağım sayılır.

   Her üç adaya başarılar dilerim gibi saçma bir dilek olmaz, neticede bir kişi kazanacak. Kazanacak adaya ve Karasu’ya hayırlı, faydalı bir seçim olmasını diliyorum.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2022, 15:37

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nurhan Aydın
Nurhan Aydın - 3 ay Önce

Bu olay bana Cumhur ittifakını anımsattı. böl parçala yönet ne olacak ki halk zaten bitmiş esnaf birilerine göbek bağıyla bağlanmış ..Bilinmelidir ki kurumlar,kuruluşlar kimsenin babasının çiftliği değil-dir bu bilinçle Cihan Emre ve genç ekibine başarılar diliyorum

SIRADAKİ HABER