Evli: “TMO 'o miktarda’ fındık almazsa fiyat düşer”

Fındık Tüccarı Osman Evli, TMO’nun bu yıl en az 150 bin ton fındık alması gerektiğini belirtti ve aksi halde dramatik bir fiyat düşüşü yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Evli: “TMO 'o miktarda’ fındık almazsa fiyat düşer”

   Karasu ve çevresinde fındık piyasasının önemli isimlerinden olan Osman Evli, fındık fiyatlarının bu günü ve geleceği ile ilgili olarak Karasu Haber’e konuştu. Fındığın 23 Ağustos itibarıyla 24,5-25 lira arası bir fiyatla piyasaya indiğini hatırlattı. Bu fiyatın değişken olacağını hatırlatan Evli şöyle konuştu:

“Piyasayı etkileyen faktörler var. Bunlardan birincisi rekoltenin düşük olması ve buna bağlı olarak talebin artmasıyla fiyatın yükselmesidir. Bu yıl böyle bir durum gözükmüyor. İkincisi ise piyasa aktörlerinin tutumudur. Bunların başında da Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) alacağı fındığın miktarıdır.”

EN AZ 150 BİN TON

   “Ferrero’nun Çarşamba veya Perşembe günü alımlara başlaması bekleniyor. Vereceği fiyatı bilemiyoruz. Şu anda 24,5 liraya alınan fındık aynı zamanda bizim fabrikaya sattığımız fiyattır. Bunun ötesinde taban fiyatı etkileyecek en önemli husus TMO’nun ne kadar fındık almayı planladığıdır. Kanaatime göre, TMO bu yıl 100-150 bin ton civarında ürün almazsa fındık fiyatında dramatik düşüşler yaşanabilir. Bana göre fiyat o durumda 23 liraya gerileyebilir.”

RANDIMAN KONUSU

   TMO’nun kantar başı uygulamalarına da değinen Osman Evli, “TMO Müstahsili üzmeden fındık almalı. Randıman kesintisi yapmamalı. Genelde 2-3 randıman düşürüldüğü şeklinde şikâyetler söz konusu. Bunu da ihtiyat olsun diye yaptıkları kanaatindeyim. Ne de olsa resmi kuruluş, memur depodan açık vermek istemez. Ama gerçeğine baktığında bir randıman 500 kuruş, iki randıman 1 lira ediyor. Bir ton fındıkta 1.000 lira, az para değil” ifadelerini kullandı. Osman Evli sözlerini “Ödeme de 21 gün sonraya. Bu da düşünülmesi gereken bir durum” diye tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2021, 13:57

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
aslan paşa
aslan paşa - 5 ay Önce

TMO torpilli akp nin kalesi

SIRADAKİ HABER