Fatura iki çalışana kesildi!

Edinimin İfasına Fesat Karıştırma davasında hapis cezasına çarptırılan Karasu Belediyesi’nin iki Fen İşleri Müdürlüğü çalışanı açığa alındı. Karar memurlara Pazartesi günü iletildi.

Fatura iki çalışana kesildi!

Karasu Belediyesi’nin 2016 yılı başında İller Bankası’ndan kullandığı 46 milyon liralık kredinin harcanmasına yönelik olarak açılan ve 9 Mart’ta sonuçlanan Edinimin İfasına Fesat Karıştırma davasında hapis cezası alan Fen İşleri Müdürlüğü Çalışanı Ali Güz ve Gökhan Reis’in açığa alındığı öğrenildi. Kararın iki çalışana 14 Ocak 2022 Pazartesi günü tebliğ edildiği belirtildi.

İHTİYATİ TEDBİR AMAÇLI

Hukukçular, devlet memurlarının görevden uzaklaştırması işleminin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 137’nci ve onu izleyen maddelerinde düzenlendiğini belirterek, “Uzaklaştırma bir tedbir kararıdır. Devlet kamu hizmetlerinin gerektirdiği hallerde, görevi başında kalmasında sakınca görülecek memurlar hakkında böyle bir tedbire başvurabilir. Karar, soruşturmanın başında alınabileceği gibi soruşturmanın herhangi bir safhasında da alınabilir” değerlendirmesinde bulunuyorlar.

TAKDİR ATAMA YETKİLİSİNİN

Görevden uzaklaştırma yetkisinin kimler tarafından kullanılabileceği, Devlet Memurları Kanunu’nun 138’nci maddesinde yer alıyor. Buna göre atamaya yetkili amirler, bakanlık ve genel müdürlük müfettişleri, illerde valiler ve ilçelerde kaymakamlar bu yetkiyi kullanabiliyor.

Haklarında mahkemelerce cezai kovuşturma olanlar için yetkili amirlere görevden uzaklaştırıp uzaklaştırmama konusunda takdir yetkisi tanınıyor. Amir dilerse yerel mahkemece verilmiş kararın üst mahkemelerde onaylanarak kesinleşmesini bekleyebiliyor.

MAAŞTAN ÜÇTE BİR KESİNTİ

Yasa, görevinden uzaklaştırılan devlet memurları hakkında tebligatı izleyen 10 iş günü içinde soruşturmaya başlanmasının zorunlu olduğunu belirtiyor.

Görevden uzaklaştırılan ve görevi ile ilgili olsun veya olmasın herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınan memurlara bu süre içinde aylıklarının üçte ikisi ödeniyor.

Bu memurlar bu Kanunun öngördüğü sosyal hak ve yardımlardan faydalanmaya devam ediyor.

GÖREVE İADE EDİLİRSE

Memurun göreve tekrar başlatılmasının zorunlu olduğu hallerden birinin gerçekleşmesi halinde, aylıklarının kesilmiş olan üçte biri kendilerine ödeniyor. Ayrıca, görevden uzakta geçirdikleri süre, derecelerindeki kademe ilerlemesinde ve bu sürenin derece yükselmesi için gerekli en az bekleme süresini aşan kısmı, üst dereceye yükselmeleri halinde, bu derecede kademe ilerlemesi yapılmak suretiyle değerlendiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2022, 07:26

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Karasu ya kazik
Karasu ya kazik - 2 ay Önce

Eee, kppss sorusunu bile yanitlamayan torpilli memurlar

SIRADAKİ HABER