Fen lisesi şarta bağlı!

Kaymakam Dr. Ahmet Naci Helvacı Karasu’ya Fen Lisesi kazandırmak istediklerini ancak bunun için şartların oluşması gerektiğini söyledi. Helvacı, “Belediye ve vatandaş maliyetin yüzde 51’ini karşılarsa okul yapılır” dedi.

Fen lisesi şarta bağlı!

   Karasu Kaymakamı Dr. Ahmet Naci Helvacı, düzenlediği değerlendirme toplantısında ilçe gündeminde yer alan konular hakkında açıklamalarda bulundu. Helvacı, belediye tarafından arsası hazırlanan ancak yapımı için henüz bir girişim başlatılmayan Fen Lisesi için gerekli şartların oluşması durumunda adım atılacağını belirtti. Helvacı, Karasu Kalesi’nin turizme kazandırılması amacıyla gerekli adımları attıklarını, bu konuda belirli bir aşamaya gelindiğini söyledi.

KİMLER KATILDI?

   11 Ekim Pazartesi günü Sosyal Gelişim Merkezi Salonu’nda yapılan toplantıya Belediye Başkanı İshak Sarı, Emniyet Müdürü Halil Akyol, İlçe Jandarma Komutanı, J. Üsteğmen Hasan Alataş, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yavuz Selim Özdin ile daire müdürleri ve muhtarlar katıldı. Toplantının basına açık bölümünde konuşan Kaymakam Dr. Ahmet Naci Helvacı, ilçeyi ilgilendiren, başlatılmış ve başlanması düşünülen projeler hakkında ayrıntılı açıklamalar yaptı. Helvacı’nın açıklamaları ana başlıklar halinde şöyle:

FEN LİSESİ VE OKULLAR

   “Kendi nüfusu ve çevresindeki yerleşmelerle birlikte 150 bin nüfusu aşan bir şehirde Fen Lisesi olmaması büyük kayıp. Zeki öğrencilerinizi şehir dışına atıyorsunuz. Buraya gelmek isteyen doktoru, hâkimi, öğretmeni için tercih sebebidir. Buna ihtiyaç var. Eğer şahıslarla belediye bu okul için gerekli meblağın yüzde 51’ini taahhüt ederse okulu yapma imkânı bulabileceğiz. Diğer taraftan bu yıl ilçemizde üç yeni okul inşaatı ve beş okulun tadilat çalışması devam ediyor. Bunun yanı sıra Özel Eğitim Anaokulu yapımı gündemde. Yer olarak Mevlana Camii yanındaki arsa uygun görüldü.”

KARASU KALESİ

   “Tuzla’da bulunan Karasu Kalesi geçmiş dönemlerde Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından tescil edilmiş. Geçmişte ilçemizde kaymakam olarak görev yapmış olan şimdi Muş Valisi olan Doç. Dr. İlker Gündüzöz işi belirli bir noktaya kadar getirmiş. Biz bu kalenin öne çıkarılması için gerekli olan çalışmaları başlattık. Kale ormana ait bir alanda bulunuyor. Bu alanın bir kale olarak restore edilmesini sağlayıcı izni aldık. Burası gerekli çalışmaların ardından ışıklandırılarak sembol bir lokasyon alanı olması sağlanacak.”

BİRLİK VE BERABERLİK VURGUSU

   Toplantıda söz alan Belediye Başkanı İshak Sarı, birlik ve beraberliğin sağlanması durumunda ilçede çözülemeyecek bir sorunun kalmayacağına vurgu yaptı. Başkan Sarı konuşmasında özetle şunları söyledi:

“Belediye olarak 2,5 yıldır ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Bu yeterli mi, elbette değil. Biz hizmet anlamında bütüncül bakmak durumundayız. Bütün mahalleleri bütün olarak görüp aynı eksende değerlendiriyoruz. Yine de bir öncelik sırası yapmak durumundayız. Belediye halkın belediyesi. Önemli olan burada bir lirayı bile zayi etmeden hizmete dönüştürmektir. Bu konuda çok ciddi bir hassasiyet gösteriyoruz. Bir kurumun saygınlığı yoksa orada başarı yoktur. Onca yokluğa rağmen kaynakları düşünceyle yatırım ve hizmete dönüştürme gayretindeyiz.”

DAİRE MÜDÜRLERİ BİLGİ VERDİ

   Toplantının devamında daire müdürleri söz alarak görev alanlarındaki çalışmalar hakkında bilgi sundular. Kaymakam Helvacı daha sonra basına kapalı olarak devam edeceğini söyledi. Kapalı oturumda muhtarların 142 taşınmazın elden çıkarılması kararı ile ilgili görüşlerini dile getirdiği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2021, 12:29

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER