Fındık 60 TL olmalı

Kocaali Ziraat Odası Başkanı Tamer Tunca üreticilerin sıkıntı içinde olduğunu belirtti ve “Giderler göz önüne alındığında fındık fiyatı en az 60 TL olmalı” dedi.

Fındık 60 TL olmalı

 “TARLALAR EKİLEMİYOR”

Tamer Tunca’nın açıklaması Haberlisin Sitesi’nde yer aldı. Çiftçi üretmek istiyor ama üretemiyor diyen Tamer Tunca, “Fındık üreticisinin değil, çiftçimizin tamamında problem var. Çiftçinin en büyük sıkıntısı maliyet…  Bunu her seferinde dile getiriyoruz.  Yetkililer, ‘siz üretmeye devam edin’ diyor ama üretmek için mazot almaya paramız yok. Yani bunu nasıl üreteceğiz?  Bahçeye tırpan yaptıracağız benzinin litresi olmuş 29 lira. Tırpan yevmiyesi olmuş bin 500 TL.  Bu hizmetleri yapın üretin diyorlar da bu nasıl üretime geçecek bunun hesabını yaptıkları yok.  Çiftçi 100 dönüm yer ekeceğine 40 dönüm yer ekiyor. O kadarına para yetiyor. Geri kalan alanı boş bırakıyor” şeklinde konuştu.

“DURUM ÇOK KÖTÜ”

Fındık üreticisi tarlaya gübre atamıyor diyen Tunca, “Fındıkçının durumu da kötü. İlaç, gübre atamıyor.  Hadi fındık her sene gübre istemiyor, her sene gübre atmaya gerek yok. Tabi atılmaması rekolteyi etkileyecek. Yine de fındığımız olur ama istediğimiz verimi alamayız. İşçilik maliyeti olacak, yakıt maliyeti olacak bu maliyetleri nasıl karşılayacağız?  Bu maliyetler karşısında bizim fındığımızın olması gereken fiyatı 60-65 TL. Başka türlü bu maliyetler karşısında kurtarma şansımız yok. 65 TL fiyat verecekler mi diye sorarsanız mümkün değil vermezler. Geçen sene mazot 6,5 TL iken biz fındığımızı 26-27 TL’den sattık.  Mazot şimdi 28 liraya çok merak ediyorum ne kadar verecekler” ifadelerini kullandı.

“İLAÇ ATAMIYORUZ”

Fındık bahçelerinde ilaç atılmadığı için hastalıklar çoğalacak diyen Tunca, “Fındık çiftçisi parası olmadığı için fındığa ne gübre ne de ilaç atabiliyor. Gübresi verilmeyen hastalık ve zararlı otlara karşı ilacını atılmayan fındıktan nasıl kaliteli ürün beklersin? Şimdi bahçelerde külleme hastalığı başladı. Amerikan Beyaz Kelebeği başlıyor bunlar rekolteyi mutlaka etkileyecek şeyler.  Amerikan Beyaz Kelebeği için mutlaka bir sefer ilaçlamak zorundayız yoksa bahçeyi kurtaramayız. Ama bir sefer ilaçlamak yetmiyor” şeklinde konuştu.

“AŞAĞISI KURTARMAZ”  

Tamer Tunca, “Amerikan Beyaz Kelebeği yılda 3 sefer yumurta bırakıp doğum yapan bir hayvan.  Yılda 3 sefer ilaçlanmalı. Bir depo ilaca 600 TL diyorlar yani 10 dönüm yere 2,5 depo ilaç atıyoruz. Bu sadece ilaç için verdiğimiz fiyat. Bir de ayrıca traktöre, depocuya para veriyoruz. 10 dönüm yeri ilaçlarken her seferinde 6-7 bin TL para veriyoruz. Fındığın durumu ne olacak belli değil.  Fındıkçının yüzünü güldürebilmek için 60 TL’nin üzerinde fiyat vermeleri gerekli. Başka türlü kurtarmaz.  40-50 TL arasında fiyat verilirse fındıkçı sürünecek demektir” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2022, 15:51

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nohutçu
Nohutçu - 3 hafta Önce

Fındığa 60tl diyor, bütün hastanelikler bu haberleşme mi çıkıyor, nah alırsın, nohutu hergün pilavla yiyon nohut 60tl olsun hoşuna giderdi mi, fındığın değeri ni söyleyeyim 35tl , hatta çok bile, o zaman ben nohit ediyor nohutta 60tl olsun zaten hettaraf mafya olmuş, her tarafta nohut yeni akşam ,öyle, sabah, tvlerde, gourmet nohut, sürmez nohut çikolata gibi

SIRADAKİ HABER