Fındık fiyatı ne olur?

Karşınıza sezonda çıkacak fiyat sizi ne öldürür nede güldürür. Bundan adınız gibi emin olun...

Fındık fiyatı ne olur?

   Çünkü fındık için oluşturulan müesses nizam o kadar güçlü ve etkili ki burada bizlerin bir gedik açması imkânsız. Zaten böyle bir çabamız da yok. Lisanslı depoculuk projesi engellendiği için, aksine ve üstüne üstlük bu müesses nizama malından bezmişler gibi emanete fındık vererek talebi bedelsiz karşılayıp talep doygunluğunu gerçekleştiriyoruz. (Koyacak yer yok, başka şehirde oturuyorum gibi bahaneler geçerli olsa da doğru değildir. Bu bizim sorunumuz ve bir şekilde yine biz çözeceğiz. Bundan sonra emanete fındık vermekle ayağımıza değil kafamıza sıkmış oluruz.)

            Müesses nizam daha öncede fındık fiyatında düşük ücret stratejisi uyguladı fakat üreticiden daha fazla zararı kendi yaşadı. Çünkü üretici düşük ücret karşısında bakım, besleme ve zirai mücadeleyi aksattı. Böylece hem verim hem de özellikle kalitede düşüş yaşandı. Bu gerçek karşısında müesses nizam "hem ölmesin, hem de gülmesin" fiyat politikasını uygulamaya geçti. Fiyatı 2,5 ile 3 dolar bandında sabit tuttu. Bu yıl maliyetlerde  %300’leri aşan fiyat artışları derin bir belirsizlik yarattı. Döviz deki kur baskısı nedeniyle bu gün fındığın kilosu 3 dolardan da işlem görse maliyetlerdeki %300’leri aşan fiyat artışını 3 dolar da karşılamıyor.

          Fındığın kabuğu dahi 6 kat artarken fındığın kendi 2 kat artar mı, artmaz mı diye üretici de doğal olarak bir tedirginlik var. Geçen sonbahardan bu yana bahçelerimize bakımı aksattığımızı, önümüzdeki aylarda ve yıllarda bu şartlar devam ederse bakımın imkânsız hale geleceğini her fırsatta dile getirmeliyiz. TMO nün kota fiyat artırmasını, Fiskobirlik’in piyasayı daha fazla regüle etmesi için baskı uygulamalıyız. Seçim atmosferine girilen bir ortamda bu tutar dallarından biri olabilir. Zırt pırt fındık dallarını paylaşıp fındık bol yaygarası yapmayalım. 40-50 TL gibi bir fiyattan satış yapmamız, yapmayacağımızı dillendirelim. Fındığı emanete vermeyin, koyun brandanın altına fare yesin. Fare doyar fil doymaz

        Bu stratejiyi uygularsak fındık 4-5 dolar aralığında işlem görebilir. Çünkü fındıktan 65 milyar dolarlık katma değer elde edenlerde bir yerden sonra bizleri düşünmek zorunda. Ucu onlara da değiyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2022, 11:18

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Haydar Tekin
Haydar Tekin - 1 hafta Önce

Katılıyorum

Hüseyin Kayıkçı
Hüseyin Kayıkçı - 1 hafta Önce

Çok doğru katılıyorum. Birlikte hareket etmeliyiz.

SIRADAKİ HABER