Gündem dışı meclis!

Belediye Meclisi’nin Ağustos ayına ait olağan toplantısı 50 dakika sürdü. Bunun 48 dakikası gündem dışı konuşmalarla geçti. Gündemde yer alan tek maddeyle yetki yenilemesi için gelen gündem dışı bir madde iki dakikada tamamlandı.

Gündem dışı meclis!

3 Ağustos 2021 Salı günü Sosyal Gelişim Merkezi salonunda Belediye İshak Sarı’nın yönetiminde gerçekleşen Karasu Belediye Meclisi’nin aylık olağan toplantısı, geçmişte benzeri yaşanmayan bir oturuma sahne oldu.

Başkan Sarı yaptığı açış konuşmasında ülkede meydana gelen ve bazı bölgelerde halen devam eden orman yangınları ile ilgili üzüntülerini dile getirdi.

‘ALEYHİME YAZI ÇIKMAZSA’

Tek maddelik gündeme geçmeden önce söz alan BBP’li üye Mehmet Çatalbaş, konuşmasının başında merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in “Gazetelerde aleyhime yazı çıkmazsa demokrasi adına endişe ederim” şeklindeki sözünü hatırlatarak ‘eleştirilere alışılması gerektiği’ mesajını verdi. Çatalbaş, düzenlediği bir basın toplantısında Başkan Yardımcısı Hilmi Erbatan hakkında kullandığı ‘milli damat’ sözü için kendisine yönelik suç duyurusunda bulunulduğunu belirterek “Savcılık, yaptığı inceleme sonrasında şikâyete konu olan konuşma hakkında suç unsuru bulamadı ve takipsizlik kararı verdi” dedi.

KABLO SATIŞINDA USULSÜZLÜK İDDİASI

Meclis üyesi Çatalbaş konuşmasının devamında belediyeye ait bakır kabloların hurdacılara satıldığını iddia ederek, değerinin altında pazarlanan kablolara karşılık alınan 52 bin liranın belediye kasasına girdiğine inanmadığını belirtti. Maden Deresi yolunun son yağışlarda ciddi anlamda zarar gördüğünü belirten Çatalbaş, ilgili belediyeler ve kurumların burada çalışma yapması gerektiğini hatırlattı. Çatalbaş, Karsaş’ın bir yöneticisinin büyük yetkilerle donatılmasını da doğru bulmadığını sözlerine ekledi.

 ‘O KARARIN BENİM İÇİN ANLAMI YOK!’

Mehmet Çatalbaş’ın konuşmasını yanıtlayan İshak Sarı özetle şunları söyledi:

“Başkan yardımcısının suç duyurusuna savcılıkça verilen takipsizlik kararının bir hukukçu olarak benim için anlamı yok. Eleştiri başka hakaret başka. Siz o sözü söylediniz mi söylemediniz mi? Meslek hayatımda bu kararları çok gördüm. Bize yapılmış eylemleri takipsizlik kararı veren savcıya yapılsa o bir gününüzü gözaltında geçirirsiniz. Bakır kablolar meşelisinde takibini yaptık ve iki görevlinin iş akdini feshettim. Soruşturma devam ediyor. Maden Deresi yoluna Büyükşehir Belediyesi özel bir önem veriyor. Çalışma için bir santral kurulması söz konusu. Karsaş’ta yetki verilen yönetici sürekli denetleniyor, endişe edilecek bir durum yok.”

KANAL KONUSU

CHP’li üye Şakir Şen de gündem dışı söz alarak Sakarya-Küçükboğaz bağlantısını sağlayacak kanaldaki çalışmanın hangi aşamada olduğunu sordu. Şakir Şen, başıboş köpeklerin kısırlaştırılması için bir kampanya başlamasını önerdi.

Şakir Şen’e yanıt veren Başkan Sarı, kanal projesinin pahalı bir iş olduğunu belirtti ve “DSİ bu işi tamamen üstlenmiş değil. Kanal açıldığında meydana gelecek değişimlerin hesabı henüz yapılmadı. Nehre mi akacak, göle mi; yoksa ortada birikip taşarak ilçe merkezine zarar mı verecek? Bunun tespitine yoğunlaştık” dedi. Başkan Sarı kısırlaştırma konusunun pahalı bir işlem olduğuna işaret etti ve bu konuda elden gelenin yapıldığını ifade etti.

PLANA ONAY

Konuşmaların ardından gündemde tek madde olarak yer alan 1/1000’lik ilave revizyon imar planı İmar Komisyonu’ndan geldiği şekliyle oylanarak kabul edildi. Başkan Sarı meclisin Eylül ayında tatil arası vereceğini ve bir dahaki toplantının 2021 Ekim ayında yapılacağını belirterek oturumu kapattı.

Belediye Başkanı İshak Sarı, toplantı çıkışı meclis üyeleri, bazı muhtarlar ve belediye personeline çam fidanı dağıttı.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2021, 14:28

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER