Hafta sonu plaja gitmek serbest

İlçe Hıfzıssıhha’dan hafta sonu sokağa çıkma yasağında plaja gitmek serbest kararı…

Hafta sonu plaja gitmek serbest
banner189

Karasu Hıfzıssıha Kurulu dünkü toplantısında, Cumartesi ve Pazar günü uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamalarında ‘plaj, ören yerleri ve müzeler açık olacak’ kararı aldı.

YKS sınavı nedeniyle Cumartesi günü 09.30-15.00 saatleri ve Pazar günü 09.30 ila 18.30 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. İlçe Hıfzıssıha Kurulu son toplantısında yerli ve yabancı turistleri de düşünerek bir dizi karar aldı. Alınan karar gereği plaj, ören yerleri ve müzeler açık olacak.

Dün (25.06.2020) Kaymakam Aziz Mercan Başkanlığında Kaymakamlık Toplantı Salonunda toplanan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlarda şu ifadeler yer veridi:

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 24.06.2020 tarihli ve 10133 sayılı Genelgesi gereğince; YKS Sınavı süresini kapsayacak şekilde 27 Haziran Cumartesi günü 09.30 ile 15.00 arasında ve 28 Haziran Pazar günü 09.30 ile 18.30 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması getirilmiştir.

Öte yandan, turizm sezonunun açılması ve ülkemize giriş-çıkış kısıtlamalarının kaldırılması sonrasında önümüzdeki süreçte yerli ve yabancı misafirlerin turizm beledilerine yoğun rağbet göstermesi beklenmektedir.

Bu kapsamda İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca aşağıda belirtilen kararlar alınmıştır.

Bu çerçevede ilgili Genelgemizde yer alan istisnalara ek olarak;

Daha önceden yapılmış rezervasyonların ve bundan sonra yapılacak tur satışlarının olumsuz etkilenmemesi adına halihazırda konaklayan ya da konaklama ve tur rezervasyonları yaptırmış olan yerli ve yabancı turistlerin;

Rezervasyon yaptırdıkları konaklama tesisine ulaşımları (Gerek havaalanı, otogar, gar, liman gibi toplu ulaşım araçlarının varış noktaları ile konaklama tesisleri arasındaki transferleri gerekse özel araçlarla gerçekleştirecekleri şehirlerarası yolculuklar),

Plajlardan yararlanmaları (konakladıkları tesise ait plaj bulunmaması halinde halk plajları dahil),

Müze ve ören yerleri ile tarihi/kültürel/dini anıtları/ibadethaneleri/türbeleri ziyaretleri,

Ayrıca bu hizmetleri sunacak işletme veya yerlerde çalışanların, YKS sınavının olduğu 27­/28 Haziran tarihlerinde belirli saat aralığında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmaları gerekmektedir.

PARA VE ADLİ İŞLEM CEZASI

Yukarıda belirtilen tedbirlere uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince oy birliğiyle karar verilmiştir.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2020, 12:42

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER