banner272

Hamsi avı yasağı uzatıldı

Daha önce iki defa kısmi olarak durdurulan ticari amaçlı hamsi avı yasağı 10 gün daha uzatıldı. Yasak, 7 Şubat’ta sona erecek.

Hamsi avı yasağı uzatıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından daha önce iki defa kısmi olarak durdurulan ticari amaçlı hamsi avcılığı av yasağının 7 Şubat’a kadar uzatıldığı açıklandı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, avlanan hamsi balıklarında yasal avlanabilir boy uzunluğunun 9 santim altındaki oranında artış olması ve et verimlerinin de oldukça düşük olması nedeniyle İstanbul Boğazı ve Karadeniz’in büyük bir bölümünde her türlü av aracı ile hamsi avcılığının 8 Ocak’tan itibaren yasaklandığı anımsatıldı. Hamsi avı kısıtlamasının uygulandığı bölgede yapılan araştırma, inceleme ve gözlemler sonucunda yeniden bir değerlendirme yapıldığı belirtildi.

Bu değerlendirmeye göre şunlar kaydedildi:

STOKLARIN KORUNMASI AMACIYLA

08 Ocak 2021-28 Ocak 2021 tarihleri arasında hamsi avcılığına kısıtlama getirilen karasularımızda bulunan hamsi popülasyonunda iyileşme gözlenmiş olsa da halen büyük bir bölümünün avlanabilir asgari boy uzunluğunun altında ve et veriminde sınırlı miktarda bir artış olduğu görülmüştür. Bu nedenle, gelecek yıllardaki hamsi avcılığının sürdürülebilir olarak yapılabilmesi ve hamsi stoklarının korunması amacıyla, İstanbul Boğazı’nın tamamı ile Karadeniz’de İstanbul İli Sarıyer İlçesi Kumköy Aslan Burnu’ndan Gürcistan sınırına kadar olan karasularımızda her türlü av aracı ile ticari amaçlı hamsi avcılığı 7 Şubat 2021 tarihi 00.00 saatine kadar 10 gün süre ile durdurulmuştur.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2021, 11:17

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER