Havai fişek davasında karar: İki patrona 16'şar yıl hapis

Hendek ilçesinde 7 işçinin hayatını kaybettiği, 127 kişinin de yaralandığı havai fişek fabrikasındaki patlama ile ilgili açılan davanın bugün görülen 8'inci duruşmasında karar çıktı. Mahkeme heyeti 7 sanığı, 6 yıl 8 ay ile 16 yıl 3 ay arasında değişen hapis cezasına çarptırdı.

Havai fişek davasında karar: İki patrona 16'şar yıl hapis

Sakarya Hendek’te havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin davada 7 sanığa, 6 yıl 8 ay ile 16 yıl 3 ay arasında hapis cezası verildi. Sanık Hasan Ali Velioğlu, tutuklu bulunduğu süre göz önünde bulundurularak tahliye edildi.

Yedi kişinin hayatını kaybettiği, 127 kişinin ise yaralandığı havai fişek fabrikası patlamasına ilişkin aralarında fabrika sahiplerinin de bulunduğu 2’si tutuklu 7 sanığın yargılandığı davanın sekizinci duruşması görüldü.

  1. AĞIR CEZADA

Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen davada, Yaşar Coşkun, fabrika sorumlu müdürü Asiye Angın, fabrika müdürü ve genel ustabaşı Hasan Ali Velioğlu, genel ustabaşı Erşan Öztürk, iş güvenliği uzmanı Aslı Bozkurt sorumlu personel Ahmet Çağrıcı ve Ali Rıza Ergenç Coşkun hakkında 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma' suçundan 2'şer yıl 8'er aydan 22'şer yıl 6'şar aya kadar hapis cezası istendi.

        PATRONLARA 16'ŞAR YIL

Duruşmanın bugünkü oturumunda sanıklar, ‘olası kastla insan öldürme’ ve ‘yaralanmaya neden olma’ suçları kapsamında ek savunma yaptı. Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Asiye Angın, Erşan Öztürk, Ahmet Çağırıcı, Aslı Bozkurt’un Taksirle öldürme suçundan ayrı ayrı 6 yıl 8 ay hapis cezasına, Hasan Ali Velioğlu’nun bilinçli taksir ile öldürmeden 12 yıl 6 ay hapis cezasına; Ali Rıza Ergenç ve Yaşar Coşkun’un 16 yıl 3 ay hapsine karar verdi.

Hasan Ali Velioğlu, tutuklu bulunduğu süre göz önünde bulundurularak tahliye edildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2022, 11:45

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER