Helvacı: 5 Aralık ayrı bir öneme sahip

İdeal düzeyde yaşama isteğini dile getirdikleri bir mücadele ve dayanışma günü ...

Helvacı: 5 Aralık ayrı bir öneme sahip
banner189

Kaymakam Dr. Ahmet Naci Helvacı, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

   Kaymakam Helvacı mesajında şu ifadelere yer verdi; “5 Aralık, 1921 yılından itibaren tüm dünyada kadınlarımızın ideal düzeyde yaşama isteğini dile getirdikleri bir mücadele ve dayanışma günü olan Dünya Kadın Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.

   Dünyanın pek çok ülkesinden önce, 5 Aralık 1934 tarihinde Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmiş olması sebebiyle de 5 Aralık günü Türk Milleti için ayrı bir öneme sahiptir. Türk Kadınına, 05 Aralık 1934’ te seçme ve seçilme hakkının verilişinin 86. yıldönümünü hep birlikte kutluyoruz. Türkiye, dünyada kadına bu hakkı ilk veren devletlerin başında gelmektedir.

   Ülkemizdeki tarihi seyrine baktığımızda; Ulusal Kurtuluş mücadelemizde cephede savaşan, erkeğine mermi taşıyan Türk kadını Cumhuriyetimizin kurulmasıyla birlikte öncelikle seçme ve seçilme hakkını elde etmiş ve birçok Avrupa ülkesinden önce siyasal, sosyal ve ekonomik alanda eşit haklara sahip olmuştur.

   Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği gibi "Bir toplum aynı gayeye bütün kadınları ve erkekleriyle beraber yürümezse ilerlemesine ve medenileşmesine teknik bakımdan imkân, ilmi bakımdan da ihtimal yoktur" Dolayısıyla, bugün her alanda kadın sayısının artıyor olması, değişim ve dönüşümün en somut örneğidir.

   Özelde ailenin genelde ise toplumun temelini oluşturan kadınlarımızın eğitimli, bilgili ve bilinçli olması sağlıklı bir toplumun ön şartıdır. “Cennet annelerin ayakları altındadır” buyruğuna yürekten inanan bir dinin mensubu olan bizler, bugüne kadar kadınlara yönelik her türlü şiddetin, ayrımcılığın ve istismarın karşısında olduğumuz gibi bundan sonra da olmaya devam edeceğiz.

   Hayatımızın her anında varlıklarıyla onurlandığımız, desteklerini bizden hiç bir zaman esirgemeyen kadınlarımızın Kadın Hakları Günü'nü en içten dileklerimle kutluyor, sevginin, şefkatin ve özverinin simgesi olan kadınlarımıza saygılarımı sunuyorum.”

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2020, 15:00

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER