banner379

Helvacı: Korumak hepimizin vatandaşlık görevidir

Kaymakam Helvacı, ‘’Ağaca, ormana, yeşile ve tabiata olan sevgimizin, duyarlılığımızın artırmasına vesile olması temennisiyle Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftasını kutlarım’’ dedi.

Helvacı: Korumak hepimizin vatandaşlık görevidir

Kaymakam Dr. Ahmet Naci Helvacı ‘21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası’ nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Kaymakam Helvacı mesajında şunları kaydetti; “Dünyanın en önemli yenilenebilir doğal kaynaklarından biri olan ormanlara gerekli önemin verilmesine dikkat çekmek maksadıyla 21 Mart, ‘Ormancılık Günü’, 21 Mart'ı içerisine alan hafta da ‘Orman Haftası’ olarak kutlanmaktadır.

Ormanlar, bir milletin en önemli zenginlik kaynağıdır. Çok uzun bir süreçte oluşan ormanlarımızı korumak ve yeni orman alanları oluşturmak hepimizin vatandaşlık görevidir. Bu vatandaşlık görevimizi yerine getirirken ağacı ve ormanı korumanın uygarlığın en temel göstergesi olduğunu çocuklarımıza öğretmeli ve bu bilinçle ormanlarımıza sahip çıkmalıyız.

TAHRİBE UĞRAMASI DA ACI BİR GERÇEKTİR

Birçok canlı türünün doğal yaşam alanını oluşturan, erozyon oluşumuna ve sellere engel olan ormanlar, dünya nüfusunun hızla artması ve sanayileşmenin olumsuz etkisiyle tahribe uğraması da acı bir gerçektir. Bu durumun bilincinde olan bizler, gelecek nesillere yaşanılabilir bir dünya bırakmak için her zaman olduğundan daha fazla ağaçlandırma yapmak hassasiyetindeyiz.

YAŞ KESEN BAŞ KESER

Bilindiği gibi atalarımızın "Yaş Kesen Baş Keser" sözü, ağaca ve ormana ne kadar önem verildiğinin bir göstergesidir. Ormanlar bizlerin de torunlarımıza daha da geliştirerek bırakacağımız emanetlerdir. Bir ülkenin temel kaynaklarından olan ormanların korunması, fidanların çoğalması, çevremizin ağaçlandırılması hem ilçemiz, hem ülkemiz ve hem de dünyamızın geleceği için çok önemlidir.

SAHİP ÇIKMAK EN ULVİ GÖREVİMİZ

Unutmamalıyız ki, ağacıyla, ormanıyla, taşıyla, toprağıyla bu ülke hepimizindir. Ona sahip çıkmak en ulvi görevimizdir. Bu bilinçle hareket ederek, gelecek nesillere bırakabileceğimiz en değerli ve en paha biçilmez miras, uygarlığın en temel göstergesi olan ağacı ve ormanı korumaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftasını; ağaca, ormana, yeşile ve tabiata olan sevgimizi ve duyarlılığımızı artırmasına vesile olması temennisiyle kutlar, ormanlarımızı koruyup gözeten başta görevliler olmak üzere aziz hemşerilerime ayrı ayrı şükranlarımı iletir, selam, sevgi ve saygılarımı sunarım.”

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2021, 12:18

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER