banner379

Herkes bu sorunun yanıtını arıyor: Covid aşısı işime yaradı mı?

En güvenilir aşının bile herkeste aynı etkiyi yapmadığı biliniyor. Peki, olduğunuz aşının sizde işe yarayıp yaramadığını nasıl anlarsınız.

Herkes bu sorunun yanıtını arıyor: Covid aşısı işime yaradı mı?

Aşıların hepsinin yan etkisi var. Aşı bölgesinde ağrı, ateş, titreme, baş ağrısı ve mide bulantısı aşıdan sonraki bir-iki gün içinde ortaya çıkan etkiler. Herkesi Bilim Teknoloji Dergisi son sayısında aşıların bağışıklık sağlayıp sağlamadığının nasıl anlaşılacağı konusuna yer verdi.

İPUCU YAN ETKİLERDE

İngiltere’de Pfizer/BioNTech aşısı olan 36.000 kişi üzerinde yürütülmekte olan COVID Semptom Çalışması’na göre bu yan etkiler, ikinci dozdan sonra ve doğal yoldan koronavirüsün enfekte ettiği kişilerde daha belirgin hale gelebiliyor. Yan etkiler bağışıklık sisteminin virüse nasıl tepki verdiğini gösterir. Ancak bu yan etkilerin mevcut olmaması aşının işe yaramayacağı anlamına gelmez. İkinci dozdan sonra bile İngiltere’de aşılananların ancak yarısında aşı bölgesinde hassasiyet görülürken, beşte birinde ateş tespit edildi.

‘REHAVETE KAPILMAYIN’

Cardiff Üniversitesi’nden Paul Morgan aşı olanları şöyle uyarıyor: “Aşıdan sonra kimse virüse bağışıklık kazandığını düşünerek rehavete kapılmasın. Aşı ancak iki-üç hafta sonra etkilemeye başlar. Hatta üç haftadan sonra bile aşı tüm enfeksiyonları engellemez; sadece hastalığın ağır geçirilmesini önler.”

EVET-HAYIR SONUCU

Aşının sizde etkili olup olmadığını anlamanın bir yolu da antikor testleridir. Ne var ki hiçbir test kusursuz değildir. Antikor testleri %10 oranında hatalı sonuç verebilir. Şu anda piyasalarda bulunan testler yalnızca evet/hayır olarak sonuç verir. Antikor seviyesini, ne kadar güçlü olduğunu göstermez. Kaldı ki antikorlar da hikâyenin tümünü söylemez. Bağışıklık sistemimizde bulunan bellekB-hücreleri ve T-hücreleri hakkında bilgi vermez.

Hâlihazırda bu antikor testleri, aşılamanın yapılıp yapılmadığını kanıtlamak için değil, araştırma veya kişisel merak tatmini için kullanılıyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2021, 14:48

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER