Hürriyet Mahallesi nefes aldı

Halkın 7 yıldır mücadele verdiği taş ocağının ruhsatı iptal oldu...

Hürriyet Mahallesi nefes aldı
banner238

Hürriyet Mahallesi’nde halkın karşı çıktığı taş ocağının ‘ÇED raporuna gerek yoktur’ kararı iptal edildi. Böylece halkın 7 yıldır mücadele verdiği taş ocağının ruhsatı iptal oldu.

Hürriyet Mahallesi’nin derin bir nefes almasını sağlayan gelişmeyi Muhtar Abdurrahman Denizhan duyurdu. Denizhan, “2007’de başlayan bu serüvende 2013’te haberimiz oldu itiraz ettik. O itirazdan beri taş ocağı meselesinde iki sefer mahkemeyi kazandık. Üç sefer devlet bizi aşağıya indirdi. Ama bu kararla devletimiz çok büyük bir yanlıştan döndü” diye konuştu.

Raporlar tutuldu

Muhtar Denizhan, “Burada taş ocağı olmayacağına karar verildi. İlk önce sayın valimiz, il müdürlüğünü denetlemeye gönderdi. Gelip gördüler rapor tuttular. Devlet Su İşleri geldi rapor tuttu. İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır geldi. Sağ olsun burayı canlı bir şekilde duyurdu. Daha sonra Ali İhsan Yavuz Bey geldi. Zaten O, ‘Burada böyle bir şey olmaz’ diyerek, razı olmadı. Belediye ekiplerini ve ilçe başkanını gönderdi. Kontrol ettiler, rapor verdiler. Sonunda burada toplanan bütün raporlara bakıp yapılan yanlışları gördüler” dedi.

Vali de ‘olmaz’ dedi

Önceki valinin yapmış olduğu yanlışın görüldüğünü söyleyen Denizhan, “Şimdiki Valimiz Çetin Oktay Kaldırım da, ‘burada taşocağı olmaz’ dedi. Bütün üst makamlara bildirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 'ÇED raporuna gerek yoktur' ibaresini iptal etti. Bakan Kurum, “Burada taç ocağı olmaz” diye iptal etti. Bize de müjdeyi veren Ali İhsan Yavuz, tüm Hürriyet Mahallesi halkına yürekten sevgi ve selamlarını iletti. Dikbayır da sevgilerini iletti. Ziyaretimize geleceklerini söylediler. Bundan sonra burayı mesire alanı ilan ettik” dedi.

Raporu alamazlar

Taş ocağının açılabilmesi için artık ÇED raporu gerektiğini hatırlatan Denizhan, “Bundan sonra böyle bir şey olmayacak. Tekrar böyle bir şey olması için 180 haneyi toplayıp tek tek görüşünü alacaklar. Valimiz eğer bizden görüş alabilirseler ruhsat verileceğini söyledi. Bizden böyle bir görüş alamazlar. Kuş cenneti olarak tanıttık, dereleri tanıttık. İnşallah buraya gezmeye gelecekler. Bize destek veren bütün üst makamlara teşekkür ediyoruz. Vali Çetin Oktay Kaldırım, Ali İhsan Yavuz buraya geldiğinde kurban keseceğiz. Çünkü burada bize muhalefeti, iktidarı, jandarması ve polisi herkes yardımcı oldu” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2020, 17:58

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER