banner379

İhalenin kara kutusu konuştu: 'Bana haksızlık yapıldı'

Karasu Belediyesi’nce 46 milyon liralık kredinin kullanımı sırasında gerçekleştirilen ihalenin komisyon başkanı Cengiz Kuçhan, ihaleye fesat karıştırma iddiasıyla açılan davada 3 yıl 4 ay hapis cezası almasının haksız bir karar olduğunu öne sürdü ve karara İstinafa taşıyacağını söyledi. Kuçhan “CHP’li olmam ve Karasulu olmamam nedeniyle tüm fatura bana kesildi” dedi.

İhalenin kara kutusu konuştu: 'Bana haksızlık yapıldı'

Cengiz Kuçhan, Karasu Haber’e gönderdiği yazılı açıklamada, geçici görevle Karasu Belediye Başkan Yardımcılığını üstlenmesinden sonra gelişen olaylar ve ihale sürecinde yaşananları anlattı.

Yargılama sürecinin henüz tamamlanmadığını, bu nedenle Karasu 2. Asliye ceza mahkemesinin aldığı 3 yıl 4 aylık hapis cezası hakkında yorumda bulunmayacağını anlatan Kuçhan, “Mahkemenin ortada hiç bir somut delil olmamasına rağmen vermiş olduğu kararı tabi ki İstinafa götüreceğim” dedi.

‘ÖZEL OLARAK GELMEDİM’

Cengiz Kuçhan açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“2014 yılında Karasu maceram başlamasına rağmen benim sadece bu ihaleye özel Karasuya getirildiğim havası yaratılması büyük bir haksızlıktır. 2014 yılında yapılması planlanan çöp santrali için geldiğim Karasu’da, santralin son aşamasına geldiğinde kim ve kimler tarafından bu santralin yapımının iptal edildiğini Hilmi Bey iyi bilir. Yaşanan sel felaketi sonrası aylardır Fen İşleri Müdürünün hazırlamış olduğu yağmur kanalı projesi, yaşanan sel felaketi sonrası gündeme gelmiştir. Ben o sırada Karasu’da kaçak olarak yapılan baz istasyonlarından Karasu halkını kurtarmak ve ruhsatsız olanları ruhsatlandırmak ve belediyeye yaklaşık operatör firmalarından 10 milyon TL gelir getirmek ile uğraşıyordum. Operatör firmaların yoğun tehditlerine rağmen görevimi yaptım. Evet, ben 51 km ilk sahilden kıyı kenar çizgisinin şeklini ve yönünü değiştirmek ve belediyeye binlerce dönüm arazi kazandırmak ile meşguldüm. Ben Sakarya nehrinin longozunun dünyaya tanıtılması peşinde idim. Ben Karasuda Kibar Holding, Sancak Gurubu ve yerli otomobil fabrikası yapılması peşinde idim. Sonra sel oldu ve önümüzde bu dosyayı bulduk.”

‘MECLİS KREDİYE ONAY VERDİ’

Kuçhan açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Aslında meclis 100 milyon kararı almıştı ve bir meclis üyesi hariç bütün meclis onay vermişti. Belediye Başkanı ile yaptığım görüşmede bunun çok yüksek bir borçlanma olduğunu bunu acil olan ihtiyaçlara göre yapılandırmamız gerektiğini anlattım, tam destek verdi ve 35 milyon civarında kredinin yeterli olacağını konuştuk. Buradan şunu da belirtmek isterim. Beraat eden komisyon üyelerini tebrik ediyorum. Sonra Temel Çakmak Beyin odasında Fen İşleri Müdürü ile defalarca toplantı yaptık. Biz teknik değiliz, sen bu dosyaları incele dedik. İller Bankası’ndan bir CD içinde imalat detayları gelmişti, yanlış olmasın fiyatları devlet fiyatları olsun kontrol et dedik. Kendisi 10 gün bu dosyayı inceledi. Nedense yazılı tüm savunmalarında bunları kabul etti. Sonra Fatih Çaça denen kontrolör onları korkuttu, açık söylüyorum korkuttu. Sonra bu Fen İşleri Müdürü, yazıklar olsun diyorum kendisine (bu arada benim babam yapmadı ihalenin imalatlarını kazısını, kepçesini, toprağını, nakliyesini, kumunu) ben sadece bana verilen görev olan komisyon başkanlığını yaptım.”

‘FATURA BANA KESİLDİ’

“Ancak bu arkadaşlar sanki ortada bir şey varmış gibi biz dosyayı görmedik bize zorla imza attırdılar. Her şeyi Cengiz Kuçhan planladı dediler. Allaha havale ettik. Evet, Savcı Hanımın dediği gibi ben ihalede başarılıyım. Çünkü belgeli Kamu İhale Uzmanıyım. Bunu öne süren Savcı Hanım ve Hakime Hanım beni komisyondan ayırıp bana ceza verdiler. Ben dediğim gibi CHP’li olmam, Karasulu olmamamın cezasını çektim. Eğer hain biri olsaydım 100 milyonluk kararı uygular kendime çıkar sağlardım. Tam aksine ben ve Belediye Başkanı bunu 35 milyona düşürdük. Hukuk bir gün herkese lazım olur.

‘SADECE GÖREVİMİ YAPTIM’

“Tüm Karasu halkına saygılarımı sunarım. Mahkeme sürecinde de dediğim gibi ben görevimi yaptım. Kimseye çıkar sağlamadım, sadece ihale komisyonu olarak ihaleyi sonuçlandırdım. İhale komisyon üyesi gerçekleştirme görevlisi ve işin yapımının kontrol mühendisi kim ona bakmak lazım. Çünkü parasal tüm işlemler ihale kararından sonra bu birimlerce yapılır kamu zararı varsa bu aşamada oluşur.”

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2021, 12:14

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER