İki başkanın gölge boksu-2

46 MİLYONLUK KREDİYLE İLGİLİ OLARAK ÜSTÜ ÖZELLİKLE ÖRTÜLMEK İSTENEN KONULAR VAR.

İki başkanın gölge boksu-2

   Karasu Belediyesi’ni borç ve faiz sarmalında boğan kredi ile ilgili açılan üç dava var. Biri ihaleye fesat karıştırma, ikincisi paranın harcanması sırasında şişirilmiş faturalarla yapılan ödemeler, üçüncüsü başkana verilen yetkinin usulsüz olduğu iddiasıyla 24 meclis üyesi hakkında açılmış dava...

   Başkan İshak Sarı belediye olarak bu davalara müdahil olduklarını söylüyor. Muhalefetten gelen eleştirileri de ahlaki bulmadığını ilan etmiş durumda.

   Şeklen müdahil olmak zevahiri kurtarmıyor. Davalar çeşitli bahanelerle ertelenip duruyor. Yolculuk zaman aşımına doğru mu acaba?

   Ortaya çıkarılması gereken ve üstü özellikle örtülmeye çalışılan konular var.

   Kamuoyu, alınan bir krediye neredeyse o kredinin bir buçuk katı faiz ödenmesinin nedenlerini açık biçimde öğrenmek ister.

   Ayrıca, müfettiş raporlarına yansımış ama savcılık iddianamelerine konu olmayan suçlamalar olduğunu biliyorum.

   (Vatandaşın bu yolsuzluk iddiasına yeterli tepkiyi göstermemiş olması da düşündürücü. Kapıcı aidatını geciktiren apartman komşusuna site toplantısında ağzına geleni saydırmaktan çekinmeyen muhterem halkımızın, kamu parasının çarçur edilmesine tepkisiz kalması gerçekten üzücü.)

   İşte bu nedenlerle aşağıdaki sorulara muhatapları tarafından yanıt verilmesi gerektiğini düşünüyorum…

   -Kasım 2015 meclisi öncesinde kredi alımı konusu AKP meclis grubuna ‘başkana krediyi görüşme yetkisi vermek’ şeklinde mi getirildi? Eğer öyleyse kredi alımı önergesine AKP grubunun yarısı neden olumlu oy verdi?

   -Aralık 2015 meclisi öncesi toplanan AKP grubunda İlçe Başkanı Sarı’nın, üyeler arasında baş gösteren fikir ayrılığı üzerine bağlayıcı karar almayıp grubu serbest bıraktığı doğru mu?

   -O birleşimde krediyi cansiperane destekleyen AKP’li üyelerin mahkemede ‘Dosyadan haberimiz yoktu’ şeklindeki ifadeleri, davaya müdahil belediye tarafından duruşmalarda dile getirildi mi? Meclis tutanakları ile video görüntülerini mahkemeye delil olarak sunuldu mu?

   -O dönemde parti ilçe başkanı olarak borçlanmaya karşı olduğu bilinen Sayın Sarı, mecliste evet diyen ve toplantıya katılmayarak sonucun evet çıkmasını sağlayan AKP’li üyeler hakkında bir işlem yaptı mı?

   -Bazı AKP’li meclis üyelerinin partinin üst makamlarına ilettiği şikâyet dilekçelerine parti üst yönetimleri neden sessiz kaldı? Dilekçeci meclis üyelerine ‘Kesin sesinizi ve partimize zarar vermeyin’ diye azarlandığı iddiaları doğru mudur? Meclis üyelerini bu şekilde azarladığı iddia edilen dönemin il başkanı ödül olarak hangi merkez ilçeye belediye başkanı yapıldı?

   -İddialara göre, bazı deneyimli belediye bürokratların önerdiği, ‘Kredi borcunun İhsaniye Mahallesi’ndeki bazı arsaların bankaya verilmesiyle kapatılması’ teklifi neden kabul görmedi? Ak Parti il ve ilçe yönetimleri bu konuda neden pasif kaldı? O arsaların yok pahasına satılıp çerez parası yapıldığı doğru mu?

Veee, bazılarının canını sıkacak sorular…

   -Bazı hatırlı kişilerin bu krediye aracılık ettiğine dair kamuoyunda yaygınlaşan söylentilerin doğruluk payı var mıdır? Kimdir bu kişi veya kişiler?

   -Türkiye’de 1397 ilçe ve belde belediyesi var. Bunlar İller Bankası Genel Müdürü’nden 10 dakikalık görüşme randevusu bile alamazken, aynı genel müdürün bir yığın yardımcısı ile birlikte 1 Şubat 2016 günü Karasu Belediyesi’ni ziyaret etmesinin izahı nedir?

   -O İller Bankası Genel Müdürü çok geçmeden görevden alındı. Neden?

İki ek soru daha…

   -Sözünü ettiğimiz genel müdür, ilçeye gelmeden bir gün önce Ege ilinin bir otelinde Karasu’dan bazı yetkililerle toplantı yaptı mı? O buluşmada kredi kullanım ihalesine komisyon başkanı yapılmak üzere geçici olarak Karasu Belediyesi’ne atanan kişi de var mıydı? (Otel çevresindeki baz istasyonuna yansıyan telefon sinyalleri bilmeceyi çözer)

   - Karasu’nun 25 yıllık geleceğini cendereye sokan borçlanmanın onayı (eğer gerçekse) bu toplantıda verildi diyebilir miyiz?

   -Bakanlık müfettişlerinin ön inceleme raporunda, Karasu’daki ihalenin verildiği firmaların, benzeri krediyi kullanan doğu ve güneydoğudaki bazı belediyelerdeki ihaleleri de aldığı şeklinde iddialar var. Bu konu savcılık iddianamesinde gözükmüyor. Eğer öyle olsaydı dava ‘Organize suçlar’ kapsamına mı girecekti?

   Temel insan haklarının çiğnendiği cezaevinde, odasında yetiştirdiği çiçeklerle kendini affettireceğini sanan yönetici pozları takınmadan, bu sorulara samimi yanıtlar bekliyorum.

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2020, 10:25

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
YORUMLAR
BİRİSİ
BİRİSİ - 9 ay Önce

CİHAN AMCA ALLAH SANA UZUN ÖMÜRLER VERSİN SİZ SON KALELERSİNİZ. SİZDEN SONRA SİZİN GİBİ İNSANLAR GELMEYECEK... O KADAR NASİPLENEN (KIRK HARAMİ) VAR Kİ BU KREDİDEN ONUN İÇİN SES ÇIKMIYOR.. YİYİN EFENDİLER DEVLETİN... MİLLETİN MALI DENİZ...

sabri reyiz
sabri reyiz - 9 ay Önce

Kimler kimlerle beraber, hadi bilebilirsen bil birader

SIRADAKİ HABER