İki çelenk bir gezi, al sana bayram!

 Karasu’nun ilçe olduğu 1933 yılından beri aralıksız kutlanan Denizcilik ve Kabotaj Bayramı için düzenlenen kutlama törenleri bu yıl yine sönük geçmeye aday.

İki çelenk bir gezi, al sana bayram!

   Karasu Liman Başkanlığı tarafından hazırlanıp Kaymakamlık onayından geçen programa göre, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 95. Yıldönümü törenine geçtiğimiz yıllarda Karasu Plajı’nda gerçekleştirilen sportif etkinlikler yine dahil edilmedi.

   Bu yıl uygulanacak programa göre 1 Temmuz Perşembe günü saat 10.30’da Kaymakamlık bahçesinde bulunan Atatürk Anıtına çelenk konulacak. Ardından saygı duruşu yapılıp İstiklal Marşımız okunacak. Daha sonra Liman Başkanı tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılacak.

   Tören programına göre protokol üyeleri saat 11.00’de Liman Başkanlığı tarafından sağlanacak tekne ile Yenimahalle’den denize açılarak deniz şehitleri için çelenk bırakacak. Tören tekne turu ile sona erecek.

NEREDE ESKİ BAYRAMLAR

   Karasu’nun ilçe olduğu 1933 yılından beri aralıksız kutlanan Deniz Şehitlerini Anma Kabotaj Bayramı’nda sahilde çeşitli spor müsabakaları düzenlenirdi. Yağlı direk, denizde ördek yakalama, çeşitli kategorilerde yüzme ve halat çekme gibi yarışmalarda derece alanlara ödüller verilirdi. Söz konusu etkinlikler son yıllarda hava şartları ve diğer bazı bahanelerle neredeyse unutturuldu. Yarışmalar çok sayıda tatilci tarafından ilgiyle izlenirdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2021, 13:03

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER