banner379

İlçe Hıfzıssıhha'dan Karasu için yeni kararlar çıktı

Kurul kararına göre ek tedbirler konulacak...

İlçe Hıfzıssıhha'dan Karasu için yeni kararlar çıktı


İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, Kaymakam Dr. Ahmet Naci Helvacı başkanlığında yaptığı toplantıda yeni kararlara imza attı. İşte son toplantıda alınan kurul kararları:

Koronavirüs salgınının etkileri ve vaka artışları tüm dünyada halen devam etmekte olup özellikle Avrupa kıtasında salgının seyrinde bir yükselme yaşandığı, birçok Avrupa ülkesinde kişilerin toplu olarak bir araya gelmemelerine yönelik yeni tedbirlerin alındığı görülmektedir.

Ülkemizde de koranavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken ek kurallar ve önlemler belirlenmekte ve uygulamaya geçirilmektedir.

Koronavirüs salgınıyla mücadelede gelinen aşamanın Sağlık Bakanlığı ile birlikte değerlendirilmesi ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları üzerine İçişleri Bakanlığının 18.10.2020 tarih, 17174 sayılı yazıları ve Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72. maddeleri uyarınca aşağıdaki kararlar alınmıştır.

1. 7 Gün 7 Konu 7 Denetim;

19 Ekim Pazartesi gününden itibaren önümüzdeki 7 gün boyunca aşağıda belirtilen 7 ayrı konuda ilçemizde genel denetimlerin yapılmasına yönelik gerekli planlama ve uygulamanın eşgüdüm içerisinde en üst seviyede icra edilmesi gerekmektedir.

HANGİ GÜNLERDE HANGİ YERLER VE KİMLER DENETLENECEK

19 Ekim Pazartesi: Umuma açık istirahat ve eğlence yerleri başta olmak üzere kafe, restoran gibi yeme içme mekanları.

20 Ekim Salı: Şehir içi ve şehirler arası yolcu taşımacılığı yapılan her türlü toplu ulaşım araçları (Okul servisleri dahil) ile havalimanı/gar/otogar gibi yerler.

21 Ekim Çarşamba: Organize sanayi bölgeleri başta olmak üzere toplu işçi çalıştırılan fabrika, işletme vb. yerler ilepersonel servisleri.

22 Ekim Perşembe: Tanılı ya da temaslı olması nedeniyle izolasyona tabi tutulan kişiler.

23 Ekim Cuma: AVM'ler, cami ve mescitler, halısahalar/spor tesisleri.

24 Ekim Cumartesi: Vatandaşlarımızın kalabalıklar halinde bulunabildikleri kamuya açık alanlar, (cadde,sokak, park ve bahçeler, piknik alanları, sahiller vb.)

25 Ekim Pazar: Berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, düğün ve/veya nikah salonları, lunapark/tematik parklar

Etkinliği ve görünürlüğü en üst seviyede olacak şekilde planlanacak ve uygulanacak denetim faaliyetlerinde, denetim ekiplerinin her bir iş kolu ya da mekânın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, ilçe müdürlükleri vb.), köy/mahalle muhtarları ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlenmesi esastır.

2. Anons ve Duyuruların Etkinliği;

ANONSLA UYARI

Gerek belediyelerin, kolluk araçlarının sesli duyuru sistemleri ile camilerden yapılan anonslar, gerekse diğer iletişim vasıtalarıyla (televizyon, radyo, gazete, sosyal medya gibi) yapılan paylaşımlar sonucunda vatandaşlarımızın özellikle maske kullanma konusundaki telkin veya çağrılara önemli ölçüde riayet ettikleri değerlendirilmektedir. Maske kullanımı konusundaki hassasiyetin aynı şekilde korunmasının yanı sıra fiziki mesafe kuralı konusunda da duyarlılığın arttırılması gerekmektedir.

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte kapalı alanlarda yoğunlaşmaların artacağı öngörüldüğünde fiziki mesafe kuralının hayatın her alanında ve tüm mekânlarda uyulması gereken bir kural olduğu, kapalı alanlarda kalabalık şekilde toplanılmasının halk sağlığı açısından risk oluşturduğu ve kapalı yerlerin sık sık havalandırılması gerektiği hususlarının her türlü duyuru vasıtasıyla vatandaşlarımıza hatırlatılması büyük önem taşımaktadır.

3. Temaslı Bildiriminin Önemi;

YANILTICI BEYANA CEZA

Son dönemlerde temaslı bildirim oranlarında düşüş olduğu, birinci derece yakınlar dışında temaslı bildiriminde isteksizlik yaşandığı görülmektedir.

Salgının yayılımının önlenmesi açısından Covid-19 tanısı konulan kişilerin gerçeğe aykırı, eksik, yanıltıcı beyanlarının tespit edilmesi durumunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 206. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması mutlaka sağlanacaktır.

4. Şehir İçi Toplu Ulaşım HES Entegrasyonu;

DÜĞÜNLERE VE KAMU KURUMLARINA HES KODU İLE GİRİLECEK

5. 02 Kasım 2020 Pazartesi gününden itibaren ilçemiz genelindeki tüm Kamu Kurumlarına ve düğünlere HES kodu ile giriş yapılacaktır.

KAHVELER 24.00’TE KAPANACAK

6. İlçemizde bulunan kıraathane, kafe vb. gibi eğlence yerlerinin kapanış saati 02 Kasım 2020 tarihi itibari ile saat 24.00 olarak uygulanacaktır.

7. Mahalle denetim ekiplerince yapılan izolasyon denetimlerinin; her gün değişik saatlerde ve aynı adrese gün içinde iki farklı zamanda denetim şeklinde yapılması sağlanacaktır.

İŞYERLERİ MESAİ SAATLERİ DIŞINDA DA DENETLENECEK

8. İş yeri denetimlerinde iş yerinin özelliğine göre gündüz mesai saatlerinin dışında da etkin denetim yapılması sağlanacaktır.

9. Salgında gelinen aşamada; sağlık personeli tarafından yürütülen filyasyon çalışmalarına destek amacı İlçe Sağlık Müdürlüğü koordinesinde araç planlaması yapılıp gereken destek başta yerel yönetimler olmak üzere tüm Kamu Kurumlarınca sağlanacaktır.

GÖNÜLLÜ ÖĞREMENLER

10. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, filyasyon ekiplerinde gönüllü olarak görev almak isteyen öğretmenlerin tespit edilerek İlçe Sağlık Müdürlüğüne bilgi vermesi sağlanacaktır.

ADLİ İŞLEM

Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2020, 12:07

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER